Лилка Колева: Всеки родител е добре дошъл в Центъра за майчино и детско здраве в Сливен

17:59, 16 апр 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Център за майчино и детско здраве съществува в Сливен от месец април 2014 година, поясни в интервю за Сливен Topnovni.bg Лилка Колева – ръководител на Центъра. Създаден е по проект на УНИЦЕФ и е част от структурата на МЦ „Миркович”. Съществува благодарение на партньорството с МБАЛ "Д-р Иван Селимински", Община Сливен, Министерството на здравеопазването и Пощенска банка.

Основната цел на Центъра?

Основната цел на Центъра за майчино и детско здраве е подобряване на здравето и насърчаване развитието на децата в най-ранна възраст – от раждането до 3 години.

Основната стратегия на Центъра са домашните посещения. Патронажните сестри и акушерки правят тези посещения в домовете на потребителите още от бременността на майката, при раждането на бебето и до навършване на 3 годинки. Посещенията се случват след предварителна уговорка и планиране със семейството. Нашите целеви групи са насочен към всички бременни и родилки, новородени и деца до 3-годишна възраст. Фокусът е върху уязвимите семейства и децата в риск, включително ромските.

Центърът работи с одобрена и подписана методика от Министерството на здравеопазването. Имаме три пакета на обслужване – универсален, допълнителен и екстра пакет.

Универсалният пакет е за семейства, при които детето се развива нормално, при подходящи битово-хигиенни условия. Посещенията са по-чести през първата годинка – 4 на брой, и по едно до 2 и до 3 годинки на детето. Общо шест посещения за целия период.

Допълнителният пакет се прилага при семейства, при които има някакъв вид обструкции - в условията или в отглеждането. Там посещенията са повече.

При екстра пакета задължително по едно посещение на месец в семейството. Там са семейства с изключително лоши битови условия. Родители алкохолици, наркомани, самотни и непълнолетни майки, деца с увреждания. Посещенията са много чести.

Колко потребители са преминали през Центъра?

Според статистиката за 2015 година имаме общи посещения – 7 031. Обхванатите семейства са 2 524; здравно осигурени бременни жени – 215; здравно неосигурени – 311; обхванати деца – 2 725

Към този момент съотношението на ромски и български потребители е 60 % към 30 %.

Потребителите ни се увеличават. Все повече майки започнаха да се самозаявяват, което за нас е успех. В началото получаваха информация от всички досега изброени институции, но когато вече майките сами ни търсят, успехът е по-голям.

Каква е формата Ви на работа?

В началото на дейността активно издирвахме семействата, които влизат в нашите целеви групи. Осъществихме връзка с Детско отделение и Родилно отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински", Родилните отделения на САГБАЛ „Ева”, на МБАЛ „Х.Димитър”, както и с АГ – специалистите, които проследяват бременността и с общопрактикуващите лекари, които ги насочват пациентите към нас.

Като всяко начало и ние срещахме затруднение с набирането на потребители, защото е нова услуга. Тя не е чисто медицинска, а е медико-социална услуга. При нашите посещения правим оценка на потребностите на семейството. Наблюдаваме средата за отглеждане на децата и ако забележим нередности, правим връзка със социалните служби и отдел „Закрила на детето”, ако се наложи. Досега имаме три сигнала до отдел „Закрила на детето”, които са били за недохранени или неглижирани.

Предимно по домовете се осъществява нашата дейност. Правили сме и изключения, като и в офиса сме консултирали потребители, но не е практика. Правили сме при нас консултации, когато са ни гостували специалисти – за деца с увреждания.

Правим групови срещи на майките по предварително уговорена тема или по желание на майките. Каним специалист. Има интерес, посещават се, питат, обменят информация.

Правим отделни групови срещи в квартал „Надежда”, с майките от ромски произход. Към УНИЦЕФ има новооткрита Младежка зона, където се събираме.

С какви специалисти работите?

В екипа имаме педиатър, който прави супервизии, когато има нужда от консултация. Чрез него не се осъществяват прегледи на деца.

Имаме сключени договори с АГ-специалисти. Това са д-р Симитчиева и д-р Гугова в Сливен, д-р Кавръков в Нова Загора, д-р Янева в Твърдица. С тези специалисти имаме договори за обслужване на неосигурените бременни. Това е другата посока, в която работим. Неосигурените бременни имат право на един преглед по Наредба 26, която е на министерството на здравеопазването. Ние допълнително осигуряваме по още един преглед при специалиста, за да има повече наблюдения за бременността.

Работното време на Центъра?

Работното ни време е всеки делничен ден от 8.30 часа до 17 часа. Понякога, според желанията на родителите се налага да се правят посещения и извън работно време. За нас е важен момента за подкрепа на майката, потърсила нашата консултация.

Какво ще кажете на тези, които все още се колебаят да ви потърсят?

Бих казала, че всеки родител е добре дошъл в Центъра за майчино и детско здраве в Сливен. Майките да не се притесняват. Това е нова услуга, която преди 2000-та година беше много добре развита в България. После премина в пакета на общопрактикуващия лекар и за младите майки тази услуга не е известна. Тя е непозната. Като сега е малко по-различна от преди.

Нека търсят нашите услуги, защото ние помагаме на общопрактикуващите лекари за важните неща при ранното развитие на децата – от раждането до 3 години.

Все пак децата не идват с инструкции за отглеждане, необходима е грижа и ние сме готови да помогнем.

Реклама

Реклама