Красен Станчев: Досиетата "Панама“ разкриват малка част от изнесените от Русия капитали

18:15, 04 апр 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Красен Станчев е български икономист, съосновател и директор на Института за пазарна икономика. София Topnovini.bg разговаря с него за скандала с така наречените „Досиета Панама“. Имената на най-малко 140 световноизвестни личности фигурират в списъците, които разкриват участието им в тайни офшорни компании. Това бе разгласено от глобално разследване на екип от Международния консорциум на разследващи журналисти. 

Множество политически декларации последваха разкритията за 214 488 офшорни компании, свързани с хора в повече от 200 държави, ползвали услугите на панамската адвокатска фирма "Мосак Фонсека". В „Досиетата Панама“ попадат и поне 150 българи и фирми.

Г-н Станчев, снощи излязоха наяве „Досиетата Панама“ благодарение на глобално журналистическо международно разследване на базата на 11,5 млн. документа. Какъв е Вашият коментар по случая?

Първо искам да кажа, че резултатите не са много фрапантни. Второ, вероятно те ще бъдат коригирани много пъти. Оценката на износа на капитали от най-висшите правителствени власти на Русия е доста скромна.

За последните 10 години от Русия се изнасят на година около 60 млрд. Това е 1/30, което е установено във въпросните 11 млн. Това е само проследяване на т. нар. кухи фирми. Когато се вземат руските държавни фирми - „Газпром“, „Росатом“ и т.н., то тогава вероятно сумата на година е поне 1 млрд. Всичко това става с хора, които са назначени от президента на Руската федерация.

Другото важно е, че ако не са изнесени тези пари, трябва да бъдат събрани данъци от съответните страни. А тогава, когато са събрани от агресивни страни, не е ясно какво ще се случи. Примерно, възможно е същата тази Русия да нападне съседни страни по-рано, отколкото го е правила през последните години.

Няма нищо учудващо и във факта, че висши държавни служители и хора на изборна длъжност от бивши и настоящи правителства на различни страни по света участват в подобни начинания. Те имат повече възможности да правят това. Последното, което може да се направи оттук нататък е избирателите да си направят извод за онези партии и политически деятели, които са вършили такива неща и да се опитат да ограничат възможностите да се прави същото.

Съобщава се, че поне 150 българи и фирми попадат в „Досиетата Панама“, но все още не е ясно дали сред тях има и политически фигури. Какви биха могли да са последствията за страната, ако все пак има такива?

Такива, каквито и във всички останали страни. Няма нищо особено. Избирателите в България ще трябва да си направят изводи за тези, които са участвали в подобни деяния. Ще Ви дам пример – първият министър на финансите в правителството, назначено от президента Франсоа Оланд беше един човек, който беше обещал да вдигне данъците на богатите до 75%. Това беше печелившата карта в кампанията на Оланд.

Разбра се обаче на първата година, че въпросният господин е избягвал сам да плаща данъци и си изнесъл всички капитали и банкови сметки на семейството в офшорни зони. Съответно беше уволнен. Дали в България ще се случи точно така, не знам. В крайна сметка не са виновни офшорните зони за цялата тази работа. Те възникват като нормална реакция на високите данъци в другите юрисдикции.

Според Вас удар по кого беше изваждането на показ на тези документи?

Не може да се счита за удар. На мен ми се струва, че става дума за конкуренция между фирми, които се занимават с регистриране на компании и индивидуални сметки в юрисдикции с ниски данъци. И тогава, когато дадена компания реши да смени полето на дейност. Вероятно точно това става и с "Мосак Фонсека". Тя продава базите данни.

Медийна атака с цел оклеветяване ли е това или борба за истина?

Хората участват с такива мотиви, каквито имат. Някои имат искрени мотиви, други пазарни. Не виждам нещо сложно в цялата тази работа. Няма някаква конспирация. Има голяма заблуда в журналистическата гилдия, че за всичко са виновни юрисдикциите с ниски данъци. Това не е така. Причината е, че политическият естаблишмънт във всяка една страна за последните 60 години има интерес от непрекъснато увеличаване на правителствените разходи, което води до увеличаване на данъците, а това пък води до желание на хората да си изнесат парите от тези юрисдикции. Тук не са виновни офшорните зони, но журналистите смятат, че именно те са виновните.

Реклама

Реклама