Атанасова бе любезна да отговори на въпросите на журналисти относно констатираното замърсяване със сероводород в Бургас през нощта на 30 срещу 31 март тази година.
Г-жо Атанасова, изяснили се кой и как е причинил обгазяването със сероводород в Бургас?
Категорично можем да кажем, че източникът на замърсяването е „Лукойл Нефтохим“. Самата рафинерия се е опитала в навечерието на 30-и срещу 31-ви март да пусне една от инсталациите за газова сяра в режим на работа. При извършването на проверка на място от колегите инспектори се е установило, че в пусковите дейности, съгласно технологичния регламент на инсталацията за достигане на режим до определените оптимални параметри, са повишени температурите в термичния и каталитичен реактор на първия поток на инсталацията. Оттам се е получила непълна утилизация (оползотворяване – б.р.) на киселинния газ, съдържащ сероводород. Това е наложило част от този сероводороден поток да бъде подаден за изгаряне на факел. Знаете, че „Лукойл“ е оператор на комплексно разрешително и това му е позволено. Това е било и предпоставката да нямаме по-големи превишения на този показател сероводород.
Ще бъде ли санкционирана бургаската рафинерия и в какъв размер?
Ние като институция, контролираща качеството на атмосферния въздух, ще приложим най-строгите санкции на причинителя, който създаде неудобството на всички граждани на Бургас. След миналогодишния разлив край Долно Езерово, по инициатива на министър Ивелина Василева, беше поискана промяна при налагането на санкциите. От 1 август бяха повишени санкциите и сега те са от 10 000 до 500 000 лв. Глобата, която сега ще приложим към оператора, е 250 000 лв. Направили сме констативните протоколи. Предстои да отправим покана към оператора за съставяне на акт и след това идва ред на наказателното постановление.
Какво количество на сероводород е опасно за хората?
По наши данни и по това, което е публикувано на сайта на Регионалната здравна инспекция в Бургас, чувствителният праг за хората е от 0,2 до 2 грама на кубичен метър. А опасното за хората количество е над 7 грама. Измерената от станцията ни стойност от 0,179 милиграма на куб. м, което е 36 пъти превишение на пределно допустимата концентрация, е далеч от опасната стойност. Разбира се, всеки има предел на концентрация, индивидуален усет, който може да му задразни я лигавицата, я дихателните пътища. Но това е съвсем индивидуално и ние като институция няма как да го преценим.
А имате ли отговор от рафинерията за причините за случилото се?
Да, имаме. Рафинерията точно това отговаря, че са започнали действия за пускане на газова сяра. След концентрациите, които са замерени, те са преустановени. Но през деня тези действия са продължили, за да могат да достигнат параметрите на технологичния режим на работа. От втория протокол се вижда, че натоварването на инсталацията е достигнало 92 %. Но ние нямаме нови отчетени превишения на сероводород от станцията ни в Долно Езерово.
От „Лукойл“ имат ли възражения по констатациите на РИОСВ за замърсяването?
Не, нямат депозирани възражения в констативния протокол на колегите. Разбира се, след получаване на наказателното постановление те имат право да обжалват тази санкция.
След като тази инсталация започне да работи активно, съществува ли опасност отново да се стигне до обгазяване?
Ние не можем да кажем дали ще има нова опасност за населението. Колегите са направили предписание на оператора във връзка със случилия се инцидент, в който той се задължава до 1 май тази година да извърши оценка и разглеждане на технологичния регламент на самата инсталация „Газова сяра“ с цел недопускане на условия, предполагащи нарушение качеството на атмосферния въздух в град Бургас, и ние да бъдем уведомени за нея като компетентен орган, извършващ контрол.
В града има две мобилни станции, които измерват нивото на сероводорода. Къде са разположени те?
Разположението на станциите е в такава посока, в която се предполага, че са най-големите потоци на замърсяванията – промишлената зона, „Лукойл“ и „Кроношпан“. За това станцията, измерила превишението на сероводорода, е в Долно Езерово. Другата е разположена в „Меден рудник“. Община Бургас е може би единствената в страната, разполагаща с мобилна станция. Тя се позиционира на различни места в града, за да може да отчита в реално време всички показатели, имащи отношение към качеството на атмосферния въздух. Тези показатели могат да се видят на сайта на Общината и на нейното табло. Но не може в целия град да има станции.
Омбудсманът Таню Атанасов изпрати до медиите анализ за замърсяванията в Бургас за 2015 г., от които се вижда, че „Лукойл“ и „Кроношан“ са основните замърсители. Колко акта са съставени през миналата година на двете предприятия и на каква стойност?
През миналата година на „Лукойл“ са съставени повече от 10 акта, които са заплатени. Сумата общо е 400 хил. лв. От септември месец до сега компанията имат издадени наказателни постановления за 250 хил. лв., които са платени. За „Кроношпан“ не съм направила справка, но си спомням, че лично аз съм подписала един акт за тях за 10 хил. лв.
Освен „Лукойл“ и „Кроношпан“ има ли санкционирани и други големи предприятия в Бургас?
Разбира се. Миналата година имахме принудителна мяра за спиране на котела за биомаса на „Топлофикация“. Санкция наложихме и на завода за преработка на птичи тор в Карнобат в размер на 5000 лв. Имаме наложени и други глоби за нарушения, като от 1 август те са по-високи.
*В интервюто са ползвани и въпроси на други медии