Ангел Пачаманов: В държава, в която културата не е приоритет номер едно, нещата няма да вървят

07:43, 02 апр 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Ангел Пачаманов е пловдивски художник със слабост към разнообразни теми от природата. След като работата в монументалното изкуство намалява, той се насочва към живописта. Негови картини с оригинален подход притежават галерии и частни колекции в България, Швейцария, Франция, САЩ, Италия, Канада и др.

Репортер на Пловдив Topnovini.bg се среща с него по повод специалното му участие в пролетна сборна експозиция на галерия "Виа Артис".

Пролетта ли е водещ двигател на вашето творчество и с какво ви вдъхновява?

Пролетта създава положителна емоция, за едно по-добро развитие на нещата вътре и извън нас. Цветята са олицетворение на събуждане и разпукване и дават възможност за повече интерпретации.

През по-голяма част от времето се чувствам пролетно, така че някои неща съм сътворил и през зимата. Половината творби са направени специално за тази изложба, затова доминиращи в изложбата са цветята.

Настроението винаги може да изпреварва сезоните и лошото във времето така, че светът около нас да бъде приеман за цветен, жизнерадостен и положителен.

Във време, в което се говори за упадък на ценностите, културата ще помогне ли за тяхното възраждане?

В държава, в която културата не е приоритет номер едно, нещата няма да вървят. След това се нареждат образованието, бизнесът и всичко останало, защото в културата е включено всичко. Тя е не само изкуство, а натрупване и отношение към нас и към всичко, което правим.

Проблемът на българската култура е много сериозен, защото много от нещата не са така, както трябва да бъдат. В ситуация като тази, в която се намираме сега, за съжаление, културата е буквално пренебрегната. Не знам защо се мисли, че парите са по-важни. Когато много се мисли за едно нещо, то винаги ни убягва.

Каквото и да върши човек, то трябва да бъде изпълнявано с култура, независимо от професията. Човек може да е с голямо образование, но ако липсва културен манталитет и мироглед, много неща няма да бъдат направени както трябва или ще се насочат в съвсем различна посока.

Какъв удар за културата бе разрушаването на тютюневия склад на ул. "Одрин" 8 в Пловдив?

Неговото разрушаване е илюстрация на сегашното отношение към живота. Навсякъде се действа по този начин. Да рушим, е по-лесно, отколкото да създаваме. За съжаление, много хора спечелиха за четвърт век от това, че рушат. Все още има борбени натури и без тях всичко би било загубено.

Дружеството на пловдивските художници също имаше "търкания" с местната власт заради залата, която ползва...

В Пловдив от много време има голям проблем със залата на Дружеството на пловдивските художници. Има тенденция тази зала да се разруши и да се направи нещо друго, но ето, че това се случи с тютюневия склад. Имаше проект за сграда на нейно място и идея художниците да използват преференции за нея. Но всички знаем, че това означава те да останат без помещение.

На фона на тези проблеми все пак има ли нещо, което Ви настройва оптимистично?

Важното е да има стремеж към красивото, което означава, че има място за надежда и оптимизъм. Трябва да се стремим към хармония, макар че има много разрушители.

Реклама

Реклама