Полина, Вие сте първият носител на наградата „Почетен знак за принос към развитието на социалните услуги в община Разград”. Какво означава за Вас това отличие?
Наградата ме радва, това показва, че някой е забелязал това, което правя. Надявам се да е заразно. Благодаря за оказаната чест, а аз продължавам с добротворчеството. Това не е просто награда, тя е ангажимент и оказано доверие, което съм длъжна да оправдая и ще го направя.
Какво Ви провокира да се занимавате с граждански и благотворителни инициативи?
Ако всеки от нас помагаше, светът щеше да е прекрасно място...Аз го правя без задни мисли, без користни цели и без да очаквам нещо в замяна. Правя го заради самото добро, заради удовлетворението вечер и не на последно място, заради личния пример, тъй като на първо място съм майка и трябва да възпитам хора.
Спомняте ли си първата акция, която организирахте?
Да, разбира се. Учех в СОУ ”Христо Ботев” и организирах кампания за набиране на хранителни продукти, дрехи, обувки и играчки за дома в с. Просторно. Събрахме ужасно много неща, та чак дойдоха с бус. Никога няма да забравя очите на дечицата.
Многобройни са благотворителните, социалните и граждански инициативи, организирани от Вас в подкрепа на социално слаби, многодетни майки, деца в риск и хора в неравностойно положение. Разкажете ни повече за тях.
Бих искала да помогна на всеки, който има нужда, но дори и аз знам, че това е невъзможно. Едва ли имате достатъчно място, за да разкажа в детайли за всички инициативи, но ще кажа, че всяка една е докоснала душата ми и дори да са капка в морето, то те имат огромно значение. Една от първите кампании, организирани от мен и предизвикали масова подкрепа, бе събиране на пари за операция на крака на възрастен човек от Кубрат. След призив в социалните мрежи за часове бяха събрани необходимите 2000 лева. Бях организатор на базар в подкрепа на шестгодишния Павел от Варна, болен от рак на гръбначния мозък. От базара бяха събрани 4860 лева за болното дете. На друг базар бяха събрани средства и за лечение на четиримесечния Валери от Дупница. Също така организирах благотворителна поетично - музикална вечер за събиране на средства за възстановяване на акушерка, получила два инфаркта. Станах регионален координатор на кампанията „Плюшено мече“. Като част от тази инициатива преди Коледа деца от пет дома за деца, лишени от родителски грижи и центрове за настаняване от семеен тип получиха общо над 300 подаръка от добри хора. В началото на 2016 г., изразявайки своята активна гражданска позиция за защита на застрашени деца в риск, подех кампания за подкрепа на многодетни майки, както и за помощ на Мария от Стара Загора, момичето, което с примера си по спасяване на шофьор на тролейбус зарази цяла България. Една от последните ми инициативи бе онлайн базарът за лечението на 3-годишния Баран Себайдинов, който е с тумор на окото. Сдружение „Да бъдем хора” организира съвместно със СНЦ „Жанета” и „Работилничка за подаръчета”, като средствата бяха за рехабилитацията на пострадалата при катастрофа Борислава Колчагова.
Смятате ли, че българинът е достатъчно милосърден, за да протегне ръка за помощ? Как се отзовават хората на благотворителните каузи?
Има много желаещи да помагат, но повечето от тях нямат финансова възможност. В общия случай ситуацията е следната - хората, които искат да помагат, нямат пари, а тези които имат пари, не желаят да помагат. Помагат също и хора, които са изпадали в такова или подобно положение... като на нуждаещите се и се отзовават... Винаги казвам, че ако всеки се отзове с малко, ще постигнем много.
Кое Ви дава сили в трудните моменти?
Вярата и мечтите. Никога не ти се дава мечта, без възможност да я осъществиш. Може да ви се стори странно, но доста често сънувам неща, свързани с каузите и сдружението. А да не говорим, че всяка една идея веднага е визуализирана в съзнанието ми.
Вие сте председател на новосъздадената организация с нестопанска цел „Да бъдем хора”. Каква е основната дейност на сдружението?
Основната ни дейност е да бъдем хора и да помагаме на другите да бъдат хора. Да бъдем хора. Сдружението ще работи за формирането и приложението на стратегии за социална реализация и интелектуално развитие на хората чрез подпомагане на институциите за здравеопазване, образование, наука и култура. Освен за гарантиране на основните човешки и граждански права, сдружението ще работи за защита на животните и за запазване и облагородяване на околната среда. Една от първите инициативи на новосъздаденото сдружение е социалният базар „Магазинче за надежда”. Работилничката за подаръчета ще се провежда всеки месец. В магазинчето ще се продават стоки от всякакъв тип, дарени от благодетели или закупени срещу скромна сума от сдружението. Приходите от продажбата ще се използват за благотворителни каузи в подкрепа на нуждаещи се хора.
Какво е посланието Ви към хората с добри сърца?
Бих желала да се обърна към всички, които желаят да ни помогнат. Нашата дейност е невъзможна без помощ от хората с добри сърца. Сдружението не би могло да съществува само с моя ентусиазъм и желание. Често чувам, че заразявам хората с положителната си нагласа. Дано успея да заразя повече от тях. Освен това, дейността ни е само и единствено в името на добротата и нямаме цел са печелим. Затова моля всеки, който желае да ни помогне, да го направи. Може да се помогне по много начини: с доброволен труд, с предметни дарения, с финансова подкрепа. Всеки може да е полезен и като стане член на сдружението, също и като участва в онлайн базара на сдружението – facebook.com/groups/1524151381219328/?fref=ts.