Г-н Кившанов, преди близо четири месеца поехте поста областен управител на Разград. Кои бяха първите задачи, с които се заехте?
Една от първите задачи беше, в качеството ми на председател на ВиК Асоциация Разград и ВиК Асоциация Исперих, да предприема действия за тяхното обединение, за да имат възможност да кандидатстват за финансиране по ОП „Околна среда”. Още с встъпването ми в длъжност, на практика започнах да изпълнявам реално едно от основните правомощия на областния управител - провеждането на държавната политика в областта и координиране работата на органите на изпълнителната власт и на техните администрации на територията на областта и взаимодействието им с местните власти. За целта бяха предприети действия по актуализиране състава на сформираните към областния управител съвети и комисии, чиято цел е подобряване взаимодействието между областна администрация, общини, териториални звена на централната изпълнителна власт и неправителствения сектор при координацията между секторните политики. По отношение работата на Областна администрация - най-важно действие бе сформирането на работещ екип. Работим много активно и по разработването на наши проекти. Областна администрация е разработила две проектни предложения, по програмите „Интеррег Европа” 2014-2020, която е един от инструментите за прилагане на политиката на сближаване на ЕС и програма „Дунав“ 2014-2020. Проектните предложения са за обмяна на добри практики с европейски държави, като акцентът е иновации и интернационализация на малки и средни предприятия.
Какви ще бъдат приоритетите в работата Ви?
Приоритетно в работата ми е подобряването на взаимодействието между държавните институции в региона. Добрите комуникации между всички държавни и общински институции ще подобрят работата и ще се възстанови доверието на хората към държавата и институциите й. Ще подкрепям всяка инициатива, чиято цел е работа по проекти, привличане на средства, осигуряване на нови работни места и повишаване на жизнения стандарт за хората от област Разград. Затова аз ще работя в насока областна администрация да бъде една работеща институция, ефективна, отговорна и в услуга и защита на гражданите. Тя трябва да има целенасочено отношение към разрешаване на проблемите на хората в областта. Да има открито управление. Да е диалогична и комуникативна към всички институции.
Какви са основните проблеми в областта и как според Вас могат да бъдат решени те?
Според мен няколко са основните проблеми – негативната демографска характеристика, безработицата, застой в развитието на икономиката и липсата на квалифицирана работна ръка и лошо състояние на част от пътната инфраструктура. От 2005 до 2014 г. населението на област Разград е намаляло от 139 094 на 119 048 жители, т.е. с 20 046 души или 14,4%. Област Разград е сред областите с най-ниски стойности на брутен вътрешен продукт, както и най-ниски доходи на жител. Според Социално – икономическия анализ, разработен за нуждите на Оперативна програма „Регионално развитие” за периода 2014–2020 г., на базата на система от критерии за социално-икономическо развитие, като най-изостанали области са определени Монтана, Видин, Разград, отличаващи се с особено силни различия на областно равнище. Тези региони се нуждаят от целенасочена политика за подпомагане. Смятам, че е необходимо да се повиши конкурентноспособността на икономиката в областта, за да се справи с предизвикателствата, породени от променящата се пазарна конюнктура, да се изгради силен сектор на малките и средни предприятия, да се привлече значителен обем от инвестиции за технологично и иновационно обновяване, да се отвори към съседните икономики на района и страната, в европейски и международен план.
За развитието на всяка област в страната двигател са младите хора. Какво може да се направи, за да не напускат те родните си места, а да живеят и да се развиват в тях?
С реализиране на проекти за водоснабдяване, канализация и пречиствателни станции по ОП „Околна среда”, на проекти за благоустрояване, изграждане на спортни зали, ремонт на образователна и пътна инфраструктура по Програма за развитие на селските райони постепенно се променя облика на общините, на територията на област Разград. С това се създават по-добри условия за живот, което е фактор, който може да задържи младите хора да живеят в родните си места. Благоустрояването и модернизацията на инфраструктурата обаче не са достатъчни, за да задържат младите хора, ако те нямат работа. Срещам се с много хора, които споделят с мен именно това – ако имам работа и добра заплата, ако градът е уреден, ще си остана тук. Затова, трябва да започнем отнякъде. Но заедно – местна власт, граждански сдружения и неправителствения сектор в открит дебат, за да се начертае пътя, по който искаме да вървим и да се създават проекти за финансиране в тази посока. Специфичните условия на областта налагат ускорено развитие на малкия и среден бизнес, като важно условие за ангажиране на свободната работна сила за повишаване на икономическия потенциал на областта. За това бизнесът трябва да бъде активен, да заяви своите намерения, да се включи в подготовката на кадри и да осигури работа и адекватно заплащане на младите хора след обучението им, за да останат те по родните си места.
Имате ли идеи за привличане на инвеститори в областта?
Нуждата от ускорено социално-икономическо развитие предполага привличането на големи инвеститори с голям принос към брутен вътрешен продукт на областта и със значим социален ефект. Необходимо е създаване на специални условия и преференции, за да могат инвеститорите да изберат област Разград за място на инвестициите си. С цел оказване на съдействие за устойчиво икономическо развитие на областта, чрез привличане на инвестиции и създаване на нови работни места е актуализиран инвестиционният профил на област Разград. Областната администрация събра и обобщи информация за свободните общински терени, сгради и инвестиционни проекти за публикуване на интернет страницата на Българската агенция за инвестиции, и за възможностите, с които разполага област Разград за развитие на бизнес. Разработено е с Регионална търговско-промишлена и земеделска камара - Разград проектно предложение с наименование „Интелигентни решения за по-добър живот” по Програмата за междурегионално сътрудничество „ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА” 2014 – 2020 г. и партньори от Италия, Испания, Португалия, Нидерландия, Хърватска, Латвия и Румъния. Също с Регионална търговско-промишлена и земеделска камара е разработено и проектно предложение с наименование „Мрежа от центрове за интернационализация и иновации "Интелигентен Дунавски регион” по Програма за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014 – 2020 г. и партньори от Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Румъния, Хърватска, Сърбия, Босна и Хецаговина и Молдова.
Как си взаимодействате с местните власти?
Нееднократно вече съм заявявал, че в работата си ще се водя от принципите на откритост и прозрачност. Диалогът с гражданите, с неправителствените и браншовите организации е едно от нещата, на които много държа. Вече обявих, че ще разчитам на тяхното становище по важни за област Разград въпроси. При разработване на секторни стратегии, областна администрация включва всички заинтересовани страни и работи в диалог с местни и регионални власти и неправителствения сектор. По този начин беше разработена Стратегия за развитие на социалните услуги в Област Разград 2016-2020 г. Иска ми се да видя областна администрация и общините как работят по-тясно свързани едни с други, да комуникират по между си, да търсят начини за намиране на решения на спорове, а не да бъдат в конфликти. Да осъзнават общите цели, които имат и да създават по-добри условия за живот на хората и предпоставки за развитие на бизнеса.
Как вървят дейностите по Националната програма за енергийна ефективност?
Към момента, подписаните договори за целево финансиране в област Разград са 20 (8 в град Разград, по 4 в Исперих и Кубрат, 3 в Лозница и 1 в Завет), а регистрираните сдружения на собственици – 24.
Имате приемни дни. Какви проблеми поставят хората пред Вас?
Обръщам особено голямо внимание на срещите ни с гражданите. Приемните ми дни са всяка първа и последна сряда от месеца, но всеки ден се срещам с граждани, никого не сме върнали. Отговаряме на всички жалби, които са от нашата компетенция, а другите насочваме по компетентност. Въпросите, които поставят гражданите ежедневно са разнородни и от различни сфери на обществения и политически живот. Най-често те са свързани с бита, образованието, социалните помощи, работни места и други. Все по- често за съжаление се поставят въпроси, свързани с несправедливо отношение, корупция, свързани с бездействието на местната власт. Хората искат да бъдат чути и защитени – това е част от нашата работа.
Как си почивате - имате ли хобита, развлечения?
Свободно време нямам. Срещите са много, но това е част от задълженията ми. Поел съм ангажиментите си и благодаря на семейството и на близките ми за подкрепата и разбирането.