Д-р Витанова, защо решихте да апелирате чрез медиите за повече доброволни кръводарители?
Идеята е да се увеличи дялът на доброволните кръводарители, защото към момента по-голямата част от кръводарителите са фамилни (заместителни) имат болен близък и осигуряват кръводаряване. Ние обаче искаме да достигнем до потенциалните кръводарители и повече хора да бъдат информирани. В България няма създадена традиция за кръводаряване и тепърва ще се работи в тази насока. В останалите европейски държави обаче не е така. Например, преди години едно момче французин, беше тук с майка си – българка, тъй като баба му в България имаше нужда от кръвопреливане. Тогава стана въпрос за кръводаряването във Франция и момчето беше много изненадано, че ние тук трябва да търсим кръводарители, докато във Франция, когато човек стане на 18 години просто става кръводарител. Там, това е най – нормалното нещо – да се кръводарява през определен период от време.
Може ли да се предвиди от кои кръвни групи ще имате нужда или какво количество кръв ще бъде необходимо за определен период?
Резервът трябва да бъде оптимален, да покрива потребностите, а какви ще бъдат те в следващите дни, никой не може да каже. Имаме един балансиран резерв, но не знаем какви ще са нуждите. Например, най – разпространената кръвна група в България е А, но ние няма как да знаем, дали точно от нея ще имаме нужда. Всичко е въпрос на ситуация, в рамките на къс срок няма как да се предвиди какво ще стане. По принцип, колкото повече кръводарители имаме, толкова по – голяма е вероятността да зареждаме по-редки кръвни групи. Това трябва да е система, защото кръвта се взима при нас, но по график (понеделник, сряда и петък) се закарва в Плевен, там се изследва и преработва и обратно ни се връщат готови кръвни съставки.
Казвате, че дялът на фамилните кръводарители е по – голям. По какъв начин ангажирате близките на пациентите, за да възстановят количествата кръв, които използвате?
Това е ангажимент на личния лекар..Но ние си вършим нашата работа, ние не чакаме близките да намерят кръводарители, да ги доведат, да се вземе кръвта, да се транспортира за изследване, да се върне при нас..Ние започваме лечение и се надяваме, че близките ще се организират по-бързо, за да се попълни резервът.
Не смятате ли, че именно недостигът на кръв и малкото кръводарители са причината за незаконната търговия с кръв?
Смятам, че когато има търсене, а няма предлагане, се създават условия за злонамерени дейности. Не мога да кажа, че тук няма такива случаи на такъв тип кръводарители. Но с намирането на доброволни кръводарители и снабдяването с достатъчно кръв ще се пресече подобна практика, защото няма да има нужда от нея. Понякога, самите лекари притискат хората да търсят кръв и то точно определени групи, и точно тогава се налага търговията с кръв, тъй като хората изпадат в безизходица и са принудени да купуват кръв. Когато караме близките на наши пациенти да потърсят заместващи кръводарители, ние никога не ги заставяме да търсят определена група и не ги притискаме със срок..Така хората сами, съвсем добросъвестно намират желаещи да дарят кръв, а от каквато и група да е тя, никога не е излишна. Благодарение на доброволните кръводарите, ние пресичаме търговията с кръв. Ние няма как да знаем дали някой, дарявайки кръв, не го прави заради сключена сделка. Тези хора ние няма как да ги разпознаем. Но смятам, че когато работим добре с пациентите, с близките им и с доброволните кръводарители, тази практика няма да има почва да се развива.
Кои хора могат да бъдат кръводарители?
Кръводарители могат да бъдат всички, навършили 18 години и с тегло минимум 50 кг. Те трябва да са здрави хора, без остри вирусни инфекции, отпочинали и закусили. На място ние проверяваме в базата данни, дали са кръводарявали и преди, тъй като между тези процедури трябва да са минали поне 60 дни. Желаещите попълват декларация за здравословно състояние и за информирано съгласие. След това се минава преглед от лекар, за да се установи, дали има някакъв риск за здравето. В рамките на този преглед се установява нивото на хемоглобина, тъй като след вземане на 400 – 450 мл. Кръв, той пада драстично.
Кампанийното кръводаряване, което сте подели ще продължи и на Цветница. Какво да очакват хората тогава?
Кръводаряването тогава ще бъде на място в църквата Свети Никола обстановката е различна, денят е празничен, има цветя, човек се успокоява. Организираме тази инициатива от много години насам и дори цели семейства са идвали да дарят кръв – майки и бащи с децата си, навършили пълнолетие. Много млади хора идват на празника, дори и хора, които даряват за пръв път решават да го направят именно на Цветница. Все пак искам да кажа, че ние сме всеки ден тук в отделението. По всяко време, всеки, който пожелае може да дойде тук и ако дари кръв, освен моралното удовлетворение, ще получи и подкрепителна закуска от нас.