Савина Петкова: Трябва да умееш не само да говориш, но и да слушаш опонента си

07:53, 08 мар 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Савина Петкова е председател на Общинския съвет в Пловдив. Родена е на 27 август 1968 г. Магистър е по право от Софийския университет "Св. Климент Охридски". В периода 2000-2011 г. е била юрисконсулт в Община Пловдив, а от 2008 г. до 2011г. - директор на общинската дирекция "Правно-нормативно обслужване". Член на адвокатска колегия в Пловдив от 1994 до 2000 г. Членува в Националната асоциация на председателите на Общинските съвети в Република България, Националното сдружение на общините в Република България и Областния съвет за развитие. Областен координатор за Пловдив на партия "Движение България за гражданите". Омъжена е, с една дъщеря.

Госпожо Петкова, навръх женския празник Осми март какво ще пожелаете на пловдивчани и най-вече на пловдивчанки?

Пожелавам на всички пловдивчани, но най-вече на пловдивчанки, да са здрави и да се чувстват много обичани.

Повече от 100 дни сте председател на Общинския съвет в Пловдив. Как се чувствате на поста?

Колегите от ГЕРБ често ми напомнят, че съм първа сред равни, и то наистина е така. Не се възприемам като шеф. Работа има много, но съм имала и по-тежки години в това отношение. Почти 12 години съм била в общинската администрация, тръгвайки от най-ниското стъпало в Правна дирекция и стигайки до директор. Познавам добре механизма на работа в местната власт и в Общинския съвет за мен не е нито свръхсложно, нито стресиращо.

Какво наследихте от предишния мандат на Общинския съвет по отношение на правилника, структурата, отношенията?

Държа да отбележа, че наследих един чудесно работещ екип в звеното, което администрира работата на Общинския съвет. Това са колеги, които идват с желание на работа и с които се разбираме страхотно. Много разчитам на тях.

В миналия мандат е изработен един доста приличен правилник и с изключение на съвсем козметичните промени, които направихме в началото, не считам, че на този етап нещо драматично налага той да бъде променян. Считам, че е необходима приемственост, не само в работния екип, а и по отношение на нормативната база, с която работи местната власт. По отношение на работата в Съвета, през последната година, която на практика бе предизборна, между съветниците от различните политически сили се беше наслоило известно напрежение. С повече такт и дипломатичност обаче, мисля, че нещата вече се успокоиха.

Има ли я вече атмосферата на експертност, която беше Ваша цел още с встъпването Ви в длъжност?

Много ми се иска да има такава атмосфера. Има още какво да се желае. Там, където не достига известна експертиза на Общинския съвет, тъй като определени професии липсват - архитекти, строителни инженери, юристи, наваксваме с компетентни становища от специалисти, които подпомагат работата на отделните общински съветници. Така че липсата на определени специалисти сред съветниците се отрази по-малко, отколкото предполагах и се притеснявах в началото.

Тъй като процесът на подготовка на дадено решение започва първо в общинската администрация, от голямо значение е експертността на колегите, които работят там. На различни нива дадено предложение минава през определени проверки, така че при нас, в Общинския съвет, идва в готов и почти завършен вид. Когато е нужно, дадено решение може да претърпи корекции, но в редките случаи, в които това се е случвало, промяната става в диалог с вносителя и администрацията, преди проекторешението да влезе за гласуване на сесия.

Кои са най-важните решения, взети от Общинския съвет, откакто вие сте председател?

Безспорно приемането на бюджета на Пловдив за 2016 г. Също и приемането на Културния календар, където се получи един много добър дебат, и то не между политици, а между самите културни дейци в присъствието на политици. Важно беше и новото решение за кандидатстване по т.нар. Голям воден проект. В предишен и по-предишен мандат имаше чисто обективни причини този проект да не се случи. Проблемът бе свързан с ДДС, което в предишни години общините не можеха да възстановяват, и това щеше да бъде много сериозен удар за бюджета на Пловдив. Надяваме се сега този проект не просто да започне, а и да се реализира.

В предишния мандат имаше няколко върнати от областния управител решения. Това, че новият председател на Общинския съвет е юрист, помага ли за намаляване на "рисковете" от такова връщане?

Да кажем, че помага. Това, че съм юрист, помага аргументирано да убедя колегите от администрацията, кмета или неговите заместници, че едно или друго предложение не би следвало да бъде прието по начина, по който е представено. Общо взето, в диалог сме успявали да изчистим нещата така, че те да излязат съвсем законни. Откакто аз съм председател, областният управител е върнал едно-единствено решение във връзка с Наредба за реда и условията за разрешение за ползване на място - общинска собственост, на територията на Община Пловдив. Там много силно се разминахме в правната си оценка. Категорично не бяхме съгласни с аргументите на колегите юристи от Областната управа и поради тази причина без колебания при връщане на решението Общинският съвет го прегласува. Изпратили сме прегласуваното решение в срок на областния управител и чакаме неговата реакция. Убедени сме, че ако се стигне до разглеждане в съда, нашите аргументи ще издържат.

Като изключим голямото събитие през 2019 г., когато Пловдив ще е Европейска столица на културата, какви важни решения за града трябва да вземе Общинският съвет?

Главната "магистрала", по която ще се движат нещата, е т.нар. Програма за управление 2015-2019 г., която кметът Иван Тотев предостави на вниманието на Общинския съвет и същата се разглежда от неговите постоянни комисии.

Иначе в града има проблеми. За жалост, някои от тях нямат лесно решение. Това са проблемите с инфраструктурата, паркирането, силно замърсения въздух в града, недостатъчните зелени площи... Предстои ни да приемем изцяло нов механизъм, по който да функционира градският транспорт, да видим как ще заработи току-що изпълненият проект за модернизиране на същия. Вероятно ще има трудности в началото, на всички ни предстои да видим как ще действа тази система. Но в крайна сметка всяко нещо има първи път.

Продължавате ли да залагате на принципите на лоялност и експертност в работата си, както заявихте в началото на мандата?

Да, определено. Но освен на тях се стремя да залагам още и на прозрачност и диалогичност. Трябва да умеем не само да говорим, но и да слушаме какво казва отсрещният. Независимо дали той е част от нашата политическа сила, дали е част от коалиционния ни партньор, дали е опонент. Даже опонента трябва да го слушаме по-внимателно. Винаги в работата си съм залагала на това. Просперитетът на града ни зависи от възможността на институциите да работят заедно в режим на диалогичност и разбирателство, без да изпадат в излишна конфронтация.

Реклама

Реклама