Г-н Йорданов, неотдавна Вие отчетохте 100 дни от началото на мандата. Кое за Вас е най-голямото постижение за тези 100 дни?
Този период ние нарекохме 100 дни, 100 желания, 100 проблема и т.н. Най-важното от това, което постигнахме за тези сто дни, е че успяхме да започнем разрешаването на малките проблеми на хората. Защото, когато имаш камъче в обувката, тогава най-много те боли и не ти дава мира докато не го премахнеш. Сред по-големите проблеми, с които успяхме да се справим, което видяха и гражданите на Добрич, бе снегопочистването, което тази година беше на много по-добро ниво. На следващо място бих посочил прогреса, който отбелязваме с водния цикъл. До края на месеца ще бъдат подадени документите за кандидатстване. Бележим прогрес и при реализацията на нашата програма, която беше заложена 4 месеца преди изборите, в основните точки – видеонаблюдение, общинска полиция. С проект за трансгранично сътрудничество искаме да изградим модерна и иновативна система за видеонаблюдение. В същото време подготвяме и структура на общинска полиция, която на следващ етап ще бъде внесена за обсъждане в Общински съвет. Друг успех за изминалите сто дни е финансовата стабилност на Общината. Когато през ноември встъпих в длъжност състоянието на общинските финанси никак не бе добро. За моя най-голяма радост и на моя заместник по финанси Елка Димова, както и на целия екип, успяхме да преструктурираме разходите на Общината, така че да завършим годината без задължения. Друго, което успяхме да свършим през стоте дни, бе преместването на Коледния базар от площад „Демокрация” на площад „Свобода”, където наистина му е мястото. Успяхме да възстановим Тристранния съвет за социално партньорство, да направим нови регламенти за всички предстоящи базари, включително и за определяне на местата за продажба на мартеници. Тук ще отбележа, че всяка година национални медии чакаха да снимат големите опашки, големите скандали, които се случват пред Общината при разпределяне на местата за продажба на мартеници. Но, тази година с най-голяма удовлетвореност – моя и на екипа, мога да кажа, ме такива опашки нямаше. И се радвам, че успяхме да го постигнем. Отбелязваме напредък и по отношение на проектите по програма „Региони в растеж”, подготвяме иновативни програми за крайните квартали. Всичко това вече е задвижено и очакваме да „берем плодовете” след няколко месеца или година-две.
Неотдавна обявихте, че ще организирате изнесени приемни в кварталите. Кога ще се случи това?
Трябва да се направят промени в наредбата на Общината. Най-вероятно това ще се случи в началото на април, докато норматива се промени ще направим през март няколко срещи с хората по кварталите.
Вие приемате изключително много хора, не само в приемните, но и във всички останали дни. Какви проблеми основно поставят те пред Вас?
Безработицата. Колкото и да твърдим, че на местно ниво тя е ниска, това не е съвсем така. Защото, знаем, че определени хора имат право да се регистрират, други са на изчакване, трети са отрегистрирани. Но, те все така остават безработни. Затова за нас приоритетно е привличането на инвеститори и разкриването на нови работни места. През януари бе направена първа копка на нов фуражен завод. Друг инвеститор изгражда дестилерия за лавандула. В следващите няколко месеца - до края на годината очакваме да се разкрият нови работни места. Много добре работим съвместно с Българската агенция за инвестиции. Имаме постоянни срещи с потенциални инвеститори. Предстоят ни кампании, съвместно с местния бизнес. Подготвяме среща на местния бизнес, местното управление и гражданите. Идеята е да имаме добра обратна връзка за това до каква степен политиките, които водим на местно ниво, спомагат за развитие на бизнеса, оттам и на хората на местно ниво. Целта е хората да са конкурентноспособни, да си намират хубава работа, да се задвижи целият икономически механизъм.
Освен безработни, на които се опитваме да решим проблемите и да намерим работа, ни търсят и хора с проблеми от най-различно естество - проблеми с ПУП-ове, такса „Смет”, с местни данъци и такси, проблеми във връзка с промяна на собственост. Търсят ни и хора, които имат намерение за реализират инвестиции. Радвам се, че ни търсят не само по проблеми, но и за добри неща, за добри идеи.
Как Общината може да помага за развитие на бизнеса?
Може да подпомага новите начинания. Едно предложение, което бяхме направили още преди изборите, а именно – издаването на разрешение от Общината да става за не повече от 14 дни. Мисля, че това е дясна политика, която може да се следва и да стимулира малкия и среден бизнес т.е. гражданите няма да чакат с месеци да им се издаде разрешително и тепърва да започнат работа, защото те вече са направили инвестицията, нужните строително-монтажни работи, допълнителните инвестиции за въвеждане в експлоатация на даден обект и т.н. Ще опитаме да въведем това като новост и Общината да издава нужните разрешителни в двуседмичен срок.
Предвиждате ли създаване на бизнесинкубатор?
Идеята е по програма на Агенцията за малки и средни предприятия да се създаде бизнесинкубатор. Очакваме до края на лятото да имаме крайни резултати. Там ще се открият седем работни места, които ще бъдат подсигурени за следващите седем години. Говорим не само за виртуален бизнесинкубатор, но и за физически такъв.
Кои са основните акценти от Програмата Ви за управление за следващите 4 години?
Целта на програмата е Добрич да стане един по-сигурен град чрез създаване на система за видеонаблюдение и общинска полиция, да стане един по-привлекателен град за инвеститорите, съответно – отваряне на нови работни места. Облагородяване на крайните квартали, което е много важна точка в нашата програма, да се обърне повече внимание на кварталите, на условията, в които хората живеят, както и на техните деца. Да се подсигури достатъчно голям брой детски площадки, защото по кварталите живеят много деца, но, за да спортуват, те трябва да пътуват до центъра или до парка. Така че, мислим в посока на изграждане на малки стадиони, детски площадки и други съоръжения. Визията ни е да станем един истински проевропейски град. И не на последно място, да възобновим културата на нивото, на което мислим, че тя трябва да бъде в Добрич.В програмата не номерирахме приоритетите си, защото за нас решаването на всеки един проблем и приоритет.
Оптимист ли сте по отношение на най-тежкия проект, който предстои – за водния цикъл?
Винаги съм позитивно настроен. Нещата по отношение на този проект се задвижиха. Имаме основните параметри, по които можем да работим. Започнали сме подготовка на условията за обществената поръчка. Очакваме, че в следващия месец ще има още по-голямо движение по този проект – да се обявят поръчките, да се обяви звеното за управление на този проект. Оптимист съм, че през следващите няколко месеца ще приключим с административната работа и ще можем да дадем срокове за реално започване на терен. Проектът трябва да приключи целият проект. Това означава, че технологично за около две години ние трябва да приключим водния цикъл, а за остатъка от време да се извърши отчитането. Проектът ще е на стойност 96-97 млн. лева, включително собственото участие на Общината. Сумата е без ДДС, тъй като се взе решение общините да се освободят от ДДС.
Още при встъпването си в длъжност заявихте, че за общинската администрация не трябва да има невъзможни неща. Използвате ли нетрадиционни способи, както колегите си от други градове, за да проверявате как работи администрацията?
Способите, които визирате, по подобен начин се използват тук ежедневно, тъй като размерът на град, като Добрич предполага, че има достатъчно хора, които познават и мен, и работещите в администрацията. Така че винаги имаме обратна връзка за това какво се случва. Например, преди около месец служител, който останалите все още не разпознаваха визуално, трябваше да си плати местните данъци и такси към Общината. Работещите там не я познаха, което си беше вид проверка. Така, там, където има нужда да се изчистят нещата, това се прави. Аз съм казал, че най-много държа на отношението на нашите служители към съгражданите ни, защото, в крайна сметка, плащаните от гражданите на Добрич местни данъци и такси плащат възнагражденията на администрацията. Така че трябва да се отнасяме винаги с нужното уважение към своите съграждани – не само аз, но и цялата администрация.