Проф. Александър Кьосев: „За Републиката“ трябва да предизвика мобилизация срещу мафията

18:09, 03 мар 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Проф. Александър Кьосев е български културолог и литературен теоретик. Съавтор на манифеста „За Републиката“ заедно с проф. Евгений Дайнов, Огнян Минчев и проф. Антоний Тодоров. Той е филолог, преподавател и бивш ръководител на катедра "Теория и история на културата" в Софийския университет, професор по европейска културна история на ХІХ – ХХ век

Има ли и каква е символиката в представянето на манифеста „За Републиката“ точно на 3 март, когато честваме освобождението си от османско робство?

Тогава, както ви е известно, е подписан един договор, който слага началото на една република. Според замисъла на нейния идеолог тя трябва да е чиста и свята. За съжаление, в момента тя не е нито чиста, нито свята. Затова ние бихме искали да се върнем към тези базови принципи и да ги припомним. Те не са нещо неизвестно. В манифеста се говори за това, че държавата не трябва да е едно голямо престъпление, че не може политическият елит да бъде оплетен в едни корумпирани мрежи от зависимости и цялата държава да бъде олигархизирана. Той показва, че по някакъв начин гражданското общество е будно. Протестите през 2013 г. и 2014 г. показаха, че то е затихнало само външно. Всъщност онези принципи, на които протестът се базираше са живи и с този манифест ние искаме да ги припомним.

Какво трябва да предизвика в българите този манифест?

Трябва да предизвика гражданска и патриотична мобилизация срещу мафията. От няколко години това е единствената точка от дневния ред на истинската политика.

Какво би обединило българите, ние сякаш сме единни само, когато честваме националните си празници?

Ще ни обединят базовите принципи на гражданското общество. Онези ценности, върху които почива демокрацията, свободата, свободата на словото и републиката. Това са неща, които всички знаят. Неща, записани в българските закони и Конституция. Те не са кой знае колко различни и ние ги поставяме в този манифест „За Републиката“. Ние ги акцентираме на 3 март, за да могат хората да си ги припомнят и да се мобилизират, да се солидаризират един с друг. Когато има гражданско общество, тогава има надежда.

Това ще доведе ли до чуваемост от страна на политиците?

Лично аз не разчитам на чуваемост от страна на политиците. Разчитам на чуваемост от страна на гражданите, те са за мен важните. Политиците и особеният елит, който има в момента, не са ми важни. Този елит със сигурност ще чуе. Как ще реагира е друг въпрос.

Реклама

Реклама