Този уикенд бизнесменът Иво Прокопиев обяви, че това, което се случва със спирането на толкова обществени поръчки прилича на схема от вида КТБ? Има ли нещо подобно според Вас и ще има ли положителен резултат от отварянето на доклада за КТБ?
Според мен има някаква схема. Не може едни и същи хора и фирми да печелят обществените поръчки. Правителството предприе правилни действия по спирането на толкова много обществени поръчки. Повторното им отваряне би трябвало да има положителен ефект, но трябва да се видят законовите основания за това. Ако това не се уточни, могат да се очакват предявяване на правни искания от спечелилите първия път спрените обществени поръчки.
И отново по темата за КТБ. Ще има ли положителен резултат от отварянето на доклада за фалиралата банка?
Докладът за КТБ трябва задължително да бъде публичен. Така ще се види кой и колко пари е имал в банката, кой какви цесии е направил. Ще станат ясни много неща.
Колко големи са загубите за българския бизнес от блокадите и контраблокадите на българо-гръцката граница?
Загубите за бизнеса от блокадата на границата не могат да бъдат изчислени толкова бързо. Единствено транспортните фирми имат толкова краткосрочни данни. Проблемът е изключително сериозен, за да могат да бъдат направени прости изчисления. Трябва да се пресметнат загубите на търговците от това, че стоката е закъсняла или се е развалила, от амортизацията на превозните средства и т.н.
Одобрявате ли контраблокадата от страна на българските превозвачи?
Контраблокадата на границата с Гърция е незаконна. Министър Ивайло Московски знаеше това и все пак я подкрепи. Аз обаче имам един въпрос - защо след 2008 г., когато пак имаше затваряне на българо-гръцката граница заради протести, България не е внесла предложение за изменение на европейската нормативна рамка, така че да не могат протести да затварят европейските коридори?