Румен Райков: Не трябва да сравняваме цените на водата в различните региони

08:29, 17 фев 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Инженер Румен Райков е завършил Ленинградския инженерно-строителен институт, специалност „Водоснабдяване и канализация”. Управител е на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД Стара Загора от 2006 г. до февруари 2013 г., когато е освободен от правителството на Орешарски. Отново поема ръководството на дружеството през август 2014 г.

Г-н Райков, как ще коментирате новия Закон за ВиК асоциациите?

За първи път се прехвърля собственост, която е 100% държавна. Идеята, доколкото разбирам от разговори с хора от европейски структури, е собствеността да е публична, независимо дали държавна или общинска, за да не можем да я залагаме при по-нататъшно търсене на съфинансиране. Взе се решение от Народното събрание, че не трябва да имаме собственост и този закон влезе по този начин. Собствеността се прехвърля на общините, те се задължават да влязат с нея в Асоциациите, а те пък да ни дават да ползваме същата тази наша собственост, която сме подарили, но вече възмездно. Ще плащаме такси, но все още не знае в какъв размер. Дали това ще повлияе на цената на водата, зависи дали ще са по значими цифрите.

Ние и сега плащаме на Министерство на околната среда и водите ( МОСВ )по 3 ст. за изчерпан кубик вода от природата и по 1 ст. затова, че я връщаме обратно т. нар. такса водоползване и такса заустване. По този начин финансираме Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) , а оттам пък се финансират проекти. За пръв път получаваме значима подкрепа (община Стара Загора), но тя е изключително в полза на ВиК за ремонтите в кв. „Самара”. Там се подменят изцяло и канализация, и водопроводи. След това няма повече да се копае и Общината може да си завърши улиците, тротоарите, междублоковите пространства.

Виждате ли логика в това да се уеднакви цената (и то по-високата) за всички потребители, независимо дали ползват гравитачна, или помпажна вода?

Това е само за всички потребители в един регион. Много хора не разбират, че водата в различните региони се добива по различен начин. Когато говорим за добиване на вода, при нас в Старозагорско, ние наистина я добиваме от кладенци- припомпваме я многоктрано, докато стигне до градовете. За разлика например от „Софийска вода”, които ползват язовир „Искър” - отварят един кран и готово. Същото е с Бургас - яз. „Камчия”, Велико Търново -яз „Йовковци”, Монтана, Враца и др. Те не добиват вода, а я имат добита и само я разпределят. А в Добрич например, черпят вода от 300 метра под земята. Може да си представите какви многостъпалани помпи работят и колко ток отива. Всяка загубена капка там е златна. Затова не можем да съпоставяме цените на един оператор с друг. В Сандански доскоро цената бе 20 ст./куб.м, тя тече от Пирин и ги залива, вода за десет града има там. В по-голямата част е така и в Благоевградско. Но когато говорим за нас в Стара Загора, трябва да се има предвид, че прехвърляме Средна гора с доста попми, което вдига разходите.

Сега искат цената в нашия регион да бъде единна. Ние имаме гравитации в Казанлъшко и Павелбанско, в населените места там сега плащат цена до 1 лев/куб.м. Цената на помпажната вода обаче е 1.81 лв./куб.м , т.е. два пъти по-висока. Десетина села ще бъдат засегнати от това.

Ще искате ли повишаване цената на водата в Старозагорско?

Само нашето дружество не иска повишаване цената на водата, защото ние работим в другата посока. Намаляваме броя на хората постепенно и сваляме енергийните разходи, и то много. Постигнали сме загуби на вода под 50% и продължаваме да се борим. Надявам се с парите, които дойдат от Европейския съюз, да сменим основни стари водопроводи. Това ще ни даде възможност да намалим още загубите на вода по тръбите.

Имате дължими над 3 млн. лв. от абонати, събирате ли ги?

Бяха много повече, сега са в разумни граници. Най-големите ни длъжници са болниците. Там сме на договорки, пишем споразумения и т. н. На болниците не можеш да им спреш водата, няма как да стане.

А подмяната на водомерите как върви?

С подмяната на водомерите имаме много дългосрочна цел. Искаме да сме първите, които изцяло да заложат на дистанционното отчитане, както е във всички развити страни. Да няма субективен фактор като чукане и звънене по вратите от инкасаторите. За да има по-голяма сигурност и клиентите ни да не са ощетени.

Реклама

Реклама