Силвия Великова е завършила българска филология, а втората й специалност е журналистика. В БНР започва като стажант в сутрешния блок на програма „Хоризонт“. По-късно печели конкурс за репортер. Водеща е на „Хоризонт преди всички“, но едновременно с това е и съдебен репортер.
Г-жо Великова, каква е мисията на радиоводещия?
Много сложен въпрос. Със сигурност мисията на радиоводещия е да допринася за добрата информираност на слушателите. Разбира се, това трябва да става с подготвени въпроси и подходящи събеседници, които да обясняват важни за обществото теми. Към това се включва и провокативно поведение, неконтролирано от силните на деня. Ролята на радиоводещия е голяма, защото за хората радиото и телевизията са институции и чуейки нещо казано по тях, вярват, че това е истината. Много е голяма отговорността. Трябва да сме добре подготвени, да се развиваме в крак с новите технологии и с новия начин на общуване.
През какви трудности преминавате, за да достигнете до аудиторията?
В сутрешния блок основната трудност е да свикнеш с ранното ставане и с това да си постоянно информиран какво се случва непосредствено преди интервюто, което имаш да направиш. Сред трудностите е да навлезеш в територия, която не е твоята зона на комфорт, тоест да можеш да правиш професионално и аргументирано интервюта по всякакви теми – и здравеопазване, и социални, и икономика, и бизнес, и съдебна реформа. Това са трудностите, на които може насреща да се отговори с много четене, с много подготовка и с вникване в смисъла на това, което са казали хората, заради които ти тръгваш да правиш интервю, разследване или репортаж.
Има или няма цензура в националното радио?
Не мога да говоря за националното радио, а за себе си и за принципното си разбиране, че цензура има тогава, когато позволяваш да те цензурират. Предвид специфичното състояние на БНР не мисля, че има цензура. Защото това ръководство, което в момента управлява радиото, изобщо не се интересува от съдържанието на продукта. То се интересува от строително-монтажни дейности, а те не са свързани с нашия продукт.
В годините назад във времето сме виждали политическа и икономическа цензура и знам какво е. Тогава човек се изправя пред много труден избор – или да се поддаде на тази цензура, или да има проблем със собственото си възприемане, или да отстоява позициите си с риск това да му коства професионални, включително и трудово-правни проблеми. В професионалната ми кариера досега са правени опити да бъда цензурирана, но не съм се поддавала.
Имали ли сте случаи на автоцензура?
Единственото нещо, за което мога да се автоцензурирам е някакъв материал, който според мен може да засегне човешки отношения. Например, когато правя материали за дело, което е свързано със смъртта на деца или някакъв инцидент, който се е случил, се опитвам да не навлизам в личното пространство на хората. Ако това е автоцензура, да, самоцензурирала съм се. Но иначе съм в съдебния ресор, в който нямам причина да се самоцензурирам. Казвам това, което чувам, и това, което смятам, че трябва да бъде казано.
Кой слуша радио днес и защо?
Все повече хора слушат радио, защото не сме непрекъснато с телевизора в себе си. Смартфонът или колата са единствената алтернатива за информираност с радио. Сериозна е конкуренцията, защото телевизиите започнаха да се излъчват и по радиото. Но конкуренцията е положително нещо.
Много хора слушат радио и затова нашата отговорност и необходимостта да се променяме и да предлагаме алтернативи на слушателите е още по-голяма. За съжаление, нямам усещане, че в момента ръководството на БНР мисли в тази посока, но рано или късно ще започне и този разговор. Защото когато основните национални телевизии са по радиото, ти трябва да мислиш какво можеш да дадеш различно от всички тях, за да запазиш аудиторията си. Ние си имаме консервативна аудитория, особено извън София и трябва да мислим за нея.
Как според Вас ще се промени радиото в следващите години?
Ще се промени, както се променяме и ние самите. Все повече ще слушаме материали след излъчването им вероятно онлайн, защото няма да имаме време. Затова все повече медии се качват в Ютуб и има апликация да се слушат в движение. Ще се промени и технологията, но не трябва да се променя основното нещо в радиото – достоверна и пълна информация, с много гледни точки и с умно зададени въпроси.