Г-н Хамнауа, да започнем разговора с това, какви хора преминават нелегално българската граница?
Те са съвсем обикновени, дошли от далечни градове. Принудени са да бягат. В Афганистан, където официално война няма, хората бягат от талибаните, още повече, че вече там са и ДАЕШ. Искат да се реализират предимно в Германия.
Толкова ли са миролюбиви хората, на които превеждате. В тях няма агресия, желание за насилие, желание да воюват. Така ли?
Аз мога да говоря предимно за афганистанците. Те нямат такива желания и не дават такива знаци. Такива черти не присъстват у тях.
Тогава как да си обясним, че хората, изповядващи ислям, които са преминали през България или Гърция и са стигнали Западна Европа стават агресивни. Виждате какво се случи в Кьолн, сега вече и в Стокхолм?
Преминаващите афганистанци през България не са така фанатизирано религиозни. Идващите от Близкия изток са свикнали да живеят по един начин, който е изключително различен от държавите в Европа. Аз мисля, че те могат да се адаптират към промяната, която срещат. Има много хора, които са невежи. Не могат да пишат, не могат да четат. По време на дела, знаете ли колко време ми отнема, за да обясня какво е решил съда, какво е казал съдията.
Какво има да промиеш мозъка на такива хора. Има много интелигентни мюсюлмани. С тях не може да се направи така. На тях не може да им се каже, че трябва да ходят и да убиват. Няма религия, която да кара някого да убива.
Тази вълна към християнския свят не е ли опит на арабите да превземат Европа, това не е ли отдавнашна тяхна мечта, още от Средновековието. Първи хан Тервел през 718 г е отблъснал арабите. Какво е Вашето мнение като историк?
Аз не мисля така. Смятам, че проблемът е другаде. Трябва да търсим отговора в поведението на САЩ и Англия. Те могат да живеят нормално в държавите си, но не им се дава това право. Затова и хората бягат. Непрекъснато има конфликт на различна основа – на религия, на етнос, на убеждения.
Ако Ви разбирам правилно, смятате, че Великите сили са в основата на войните в Близкия изток?
Да. Убеден съм на 100 %. Както е казано – „Разделяй и владей”. Това виждаме сега и в Сирия. Там от една страна се намеси САЩ, от друга се намеси Русия, отделно и Саудитска Арабия. Моите наблюдения са, че хората предпочитат присъствието на руснаците, отколкото на американците.
Г-н Хамнауа, покрай работата Ви в Районен съд Свиленград и Окръжен съд Хасково, се срещате непрекъснато с хора от Близкия изток. Те бежанци ли са или икономически имигранти?
Повечето са икономически имигранти. Но между тях има и бежанци. Наскоро прочетох, че в моята родина управлението е поето на 75 % от талибаните и ДАЕШ. Е, хората, които се хващат тук от какво бягат. Разбира се, че бягат от лошото. Животът им е в опасност и са принудени да напуснат Афганистан. Разбира се, че има и хора, които търсят по-добър живот, предимно предпочитат Германия. Дори по време на дела обясняват, че са плащали на каналджии, за да бъдат прекарани.
Влошените отношения между Турция и Русия, призивите на европейски държави да затворят границите си, намесата на САЩ, докъде ще доведе ситуацията?
Близкият изток е голяма рана, която трябва да се лекува. Но не по този начин, по който САЩ или Великите сили правят. Така не е възможно. Всички се намесват във вътрешните отношения. И Русия, и САЩ, и Англия, и Турция. Аз очаквам напливът от бежанци към Западна Европа да продължи. Не очаквам да спре. Възможно е, да намалее, но продължава. Не знам и нямам отговор докога ще продължи това.
Много хора се питат, светът в Трета световна война ли е?
И да, и не. Това е моят отговор. Да, защото реално погледнато имаме една цивилизация срещу друга, т.е арабската цивилизация срещу европейската. Но аз не вярвям, че нещата опират до ислям и християнство. Исторически погледнато такива сблъсъци е имало. Проблемът в Близкия изток е Саудитска Арабия, точно откъдето започва радикализма. Това е много опасно. Защо мюсюлманите от Сирия или Афганистан, които са от „Ислямска държава” не отидат в Саудитска Арабия, която е и икономически много напреднала. Защо не им помага, а те отиват в Европа.
Защо?
Е, това е въпросът де. Защо не отиват?
Дали ще стане ясно на хората, които четат това интервю защо членовете на „Ислямска държава” убиват така жестоко. И аз като съдебен репортер съм присъствал на дела, от които става ясно, че хора завършили университет се вливат в редиците на групировката?
Нещата при интелигенцията сред мюсюлманите стоят по съвсем друг начин. Аз мисля за съвсем обикновените хора, които приемат радикализацията, за неграмотните, които приемат едно към едно това, което им се казва.
В Афганистан неграмотните стигат до над 90 %. На тях някой им казва: „Аллах акбар” /Аллах е велик/, но те не мислят защо им се казва това. Това изречение се казва за добро, но тези които са преминали в другите редици, смятат, че им се казва, че трябва да убиват. Убеден съм, че невежеството стои като основен проблем. Ще се повторя, но нито исляма, нито друга религия проповядва да убиваш или да се саморазправяш така с противника заради убежденията му.
На финала на нашия разговор, може ли да направите прогноза за изхода от войната в Арабския свят?
Мисля, че скоро няма да свърши. Това е лошо, но аз така смятам, че войната ще продължи още.