Господин посланик, каква е ситуацията в Украйна в момента?
Украйна постигна много през изминалата година. Въпреки че през първото полугодие имахме намаляване на брутния вътрешен продукт (БВП) с 16 на сто, а на промишлеността - с 20 на сто, през третото тримесечие е отчетено увеличение с 1 на сто спрямо предходните три месеца. Според прогнозата през 2016 г. се очаква БВП да нарасне с 2.4 процента.
Получихме и помощ от страна на международните финансови институции, от Международния валутен фонд, в размер на около 8 млрд. долара. Иначе ситуацията в Донбас остава напрегната и това е свързано с неизпълнението на Минските споразумения от страна на руските сили.
Много важно за Украйна е предоставянето на безвизов режим от Европейския съюз за украинските граждани. През тази година очакваме окончателно да има решение. Европейският съюз отбеляза позитивно изпълнението на втората фаза на плана по визовата либерализация и ще бъде прието окончателно решение за въвеждане на безвизов режим за украинските граждани. Очакваме и подкрепата на българската страна по този изключително важен за Украйна въпрос.
Има ли реални реформи в икономиката и в други сфери на обществения живот?
Що се отнася до икономиката и реформите в другите сфери на обществения живот, сигурно знаете, че въведохме нова полиция в Украйна. Създаването й среща безпрецедентно висока подкрепа. Повече от 80 процента от украинците са доволни от това, че има нова полиция, без корупция и на конкурсна основа. Тя е технически и логистично осигурена с всички необходими средства и отговаря на най-модерните изисквания. Тази полиция не е само в Киев, тя ще бъде създадена в цяла Украйна.
Много е важно да се отбележи, че ние прекъснахме газовата си зависимост от Русия, като същевременно с това украинското правителство гарантира доставките на газ в Европа.
Направихме и сериозни крачки, насочени към преориентирането на търговията от руския пазар към Европа и други пазари. България също представлява голям интерес за украинските стоки. От 1 януари влезе в сила и спогодба за свободна търговия с Европейския съюз, а това са допълнителни възможности за украинско-българската търговия и инвестиции.
Русия не се ли безпокои от подобна зона за свободна търговия?
Лайтмотивът на спогодбата е зоната за свободна търговия, не става дума за НАТО или някакви други проекти. Позицията, която зае Руската федерация в тристранните преговори между ЕС, Украйна и Русия, от самото начало беше негъвкава и деструктивна. С последната среща в края на декември 2015 г. този тристранен формат на практика приключи. Ставаше дума да се преодолее евентуално безпокойство на руската страна от негативни последици с въвеждането на зоната за свободна търговия. Русия така и не направи конструктивни предложения, а вместо това настояваше да се подпише един юридически документ с нея, което не беше реално. Ние подписахме спогодбата с Европейския съюз.
Какво ще спечели украинският бизнес от тази спогодба?
С въвеждането на цели групи стоки, върху които се улеснява търговският режим, намалява се или изцяло се премахва митото, от 1 януари вече печелят повече нашите партньори в Европейския съюз, включително и българските. Украинските компании, които оперират на европейския пазар, фактически имат преференциален режим още от 2014 г.
И все пак военните действия в Украйна повлияха негативно на търговията между България и Украйна...
Войната не може да не повлияе негативно върху украинско-българската търговия. Една от основните стоки за търговия помежду ни бяха въглищата. Мините бяха завзети и контролирани изцяло от руската страна чрез терористите, които на практика изнасят въглищата в Русия. Украйна спря износа, даже внася от други държави - чак от Южноафриканската република.
За периода от януари до октомври 2015 г. стокообменът между България и Украйна е бил общо 586.7 милиона щатски долара, в това число украинският износ е 363.4 млн. долара, вносът - 223.3 млн. долара. Прави впечатление, че украинският износ е намалял с 24.5 на сто, а вносът е нараснал с 15.6 на сто. Фактически това означава, че българският износ за Украйна се е увеличил. Тази тенденция ще продължава да се развива и за в бъдеще.
В сравнение с 2014 година отчитаме намаление на общия търговски обмен между двете страни с 12 процента.
В какви отрасли са насочени българските инвестиции в Украйна?
Българските инвестиции в украинската икономика от януари до септември 2015 година са нараснали с 67 на сто до 36.7 млн. щатски долара. Те са насочени предимно в химическата промишленост, фармацевтиката, търговски компании, операции с недвижими имоти, транспортно-логистичната сфера, хранително-преработвателната промишленост.
Украинските инвестиции в България са насочени главно в сектора на енергетиката, туристическия бизнес, строителството и търговията с недвижими имоти. Неведнъж съм давал пример с "Приста ойл", но има и много други компании, които добре работят на украинския пазар.
Споменахте, че в Донбас е напрегнато. Какво се случва?
От началото на ноември в Донбас военната ситуация ескалира, което е свързано с нежеланието на Русия да си изпълнява ангажиментите. Това се постига чрез добре въоръжените терорости, на които се дават указания как да действат. В Донецка и Луганска област руско-терористичните сили са обединени и системно нарушават Минските споразумения. Русия обаче твърди точно обратното - че Украйна нарушава споразуменията и в Киев има една партия на войната, която иска по военен път да си върне Донбас. Въобще не може да става дума за това, ние искаме мирно решаване на конфликта.
Това не е вътрешен конфликт, не се бият украинци с руснаци, в Украйна не се нарушават правата на рускоговорещите. Твърденията на Путин и на руския режим, че анексирането на Крим и намесата в Донбас е за защита на руското население, са митове. Всъщност украинците живеят в мир с руснаците. Нито една власт в Украйна няма да си позволи да разруши този може би най-важен капитал на украинското общество и на украинската нация - етническия мир.
Русия не изпълнява нито една точка от Минските споразумения. Направиха избори в Крим, които бяха изключителна манипулация. Те бяха проведени с военна сила и в присъствието на чуждестранни войски. Ние не искаме такива избори, това е фарс, пародия и няма нищо общо с демокрацията. Това е недопустимо.
Какво предлага украинската страна за решаване на конфликта?
Ние искаме да се прекрати огънят. Сега вече няма толкова големи жертви, но пак гинат украински войници и доброволци. Всяка една смърт е голяма болка за цялата нация. Трябва наистина да се изтеглят тежките въоръжения, а не само да се симулира пред наблюдателите, че се прави.
Ние смятаме, че тази година трябва да се продължи натискът върху Руската федерация да изпълнява Минските споразумения. С анексирането на Крим и войната в Донбас Русия погази всички международни норми и документи.
Украйна предлага да се организира мироопазваща операция под егидата на ООН или Европейския съюз, дори ако трябва да дойдат международни умиротворителни сили. Защото мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Украйна, която следи за изпълнението на примирието, има ограничен мандат и правомощия. Тя не може да предотврати разпространяването на руската агресия в останалата част на Украйна.