Вицешампионът по културизъм Георги Георгиев: Силните нации изграждат спортна култура от най-ранна възраст

08:19, 31 яну 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Георги Георгиев е двукратен вицешампион по културизъм за професионалисти в тежка категория, печели и 7-о място на Европейско първенство по канадска борба. Експерт по спортно хранене и фитнес. На 40 години е, от Плевен. Смята, че силната нация трябва да изгражда спортна култура сред младите от най-ранна възраст, защото спортът преди всичко е здраве и самодисциплина. Намираме го в любимия фитнес клуб "Спарта", където тренира неуморно всеки ден.

Какво е Вашето мнение за спортната култура на населението към днешна дата?

Цялостната картина е както и при всичко останало. В България пари за спорт не се отделят, освен за един футбол, и то горе - долу. А спортът е нещо наистина важно, особено за младите. За никого не е тайна, че тренировките развиват самодисциплина и помагат на здравето.

Още от първите години в училище децата трябва да разберат, че движението е нещо полезно. Тези навици се изграждат в ранна възраст, после е почти невъзможно да се случи. Силни нации като Русия, САЩ и Япония, създават навици сред подрастващите още от първите им години.

Друг е въпросът, че у нас вече има много малка база за масово спортуване - изчезнаха площадки, игрища, салоните в училищата не са в добро състояние. Оттам нататък желанието, дори да го има, няма как да се реализира. В национален и местен план, просто трябва да се развие и поощрява спортната култура сред населението. Защото спортът е здраве и би могъл да осигури по-добър стандарт на живот във всички аспекти. Да се направят повече спортни площадки, повече съоръжения, да се популяризира.

Агресията е сред сериозните проблеми на днешното българско общество. Спортът помага или пречи за овладяване на тази агресия?

Няма конкретно как да се каже дали спортът пречи или помага за овладяване на агресията. Но при всички положения изгражда някаква дисциплина. А щом човек има дисциплина, той може да контролира тази агресия. В противен случай може да я изрази по всяко време. Тренировките дават цел и смисъл в живота, дават и желание за работа вместо за лоши неща. Хубаво е, че хората започнаха да се осъзнават и по мои наблюдения, сега доста повече плевенчани спортуват на любителско ниво, сравнено с преди няколко години.

Достатъчно ли е "да ходиш на фитнес", за да живееш здравословно?

Фитнес и здравословен начин на живот - това е едно и също, едно цяло. Но с уточнението, че не говорим за професионален спорт. Защото професионалният спорт със сигурност ще ти вземе нещо - контузии, големи натоварвания, възстановяването е съвсем друго. Професионалистите не работят за здраве, а за цел. Докато любителският спорт - това е точно за здраве. Когато има рационален начин на хранене и съобразени тренировки - тогава здравето се подобрява, имунната система укрепва невероятно.

Храненето също е важен аспект. Не е добре, че в магазините се продават страшно много вредни неща. Всичко е пълно с консерванти, с изкуствени подсладители ... дори плодовете тъпчат с някакви препарати за преждевременно зреене. Когато пазарувате, трябва да сте внимателни и да четете с какво се храните. Но качествените продукти излизат скъпо, а хората нямат пари. Купуват евтиното и сами се тровят.

Като специалист по хранене, какво е мнението ви за хранителните добавки - полезни или вредни?

На първо място ще уточним, че хранителните добавки и стероидите са две коренно различни неща. Много хора бъркат хранителните добавки с различните видове "допинг" и това развива някакъв страх към тях. А те всъщност биха могли да са доста полезни за всеки, независимо дали е активно спортуващ, извършва тежък физически или умствен труд. Пълноценното възстановяване изисква повече от обикновена храна и точно тогава суплементите идват на помощ. На практика те са вид храна, която замества и допълва разнообразното хранене. Спомага по-бързото възстановяване на мускулите, ставите и сухожилията. Няма нищо вредно, още повече, че подобни продукти минават през някакъв контрол.

Разбира се, при предозиране, може да доведат до неприятен ефект. Но това важи за абсолютно всичко на този свят - дори една обикновена храна в завишено количество, може да предизвика странични ефекти.

Какво трябва да притежава един човек, за да постигне успехи в тежък спорт като културизма?

Най-вече воля и упоритост, да може да спазва режими и диети. Особено в последните седмици преди състезанията, когато е най-тежко. Това е един доста труден спорт и неблагодарен, защото изисква много усилия за постигане на висока форма, която после се губи изключително бързо. Лошото е, че на професионално ниво никой не те подкрепя, няма спонсори, нещата са доста скъпи. Подготовката за състезание излиза между 3 и 4 хиляди лева на месец. И накрая ти остава само гордостта, че си победил.  

Реклама

Реклама