Г-н Йотов, преди броени дни политическа партия АБВ стартира кампания за президент, който българите ще избират тази есен. Не е ли рано за това?
Веднага отговарям - никак не е рано. Националният интерес изисква да се търси начин за реализация на широк консенсус по президентска кандидатура, много преди изборите. Затова, ние от ПП АБВ положихме началото с кръгла маса на тема: „Президентски дебати 2016. Президентът лидер или придатък”, която се проведе при голям интерес в НДК. По време на дискусията планирахме консултации с другите политически формации за конституционни промени, които се отнасят до начина, по който се избира държавния глава и изискванията към него.
Ще настояваме за промени в Конституцията в три посоки. Първо, да отпадне изискването, според което, за да може да бъде избрана президентска двойка на първи тур, да са гласували 50 процента от избирателите. Няма нужда от такова засилено изискване, след като то не се прилага по отношение на парламентарните избори, както и на местните и европейските избори. Заради ограничението просто се проваля избора на президент на първи тур. Второ, премахване на изискването кандидатът за президент да е български гражданин по рождение, защото е архаично, все пак живеем в 21-ви век. Трето, отмяна на изискването кандидат-президентът да е живял през последните 5 години в България, защото това дискриминира хиляди български граждани.
Това означава, че АБВ имате конкретни изисквания към новия държавен глава. А и лидерът на АБВ Георги Първанов поиска промяна в Конституцията за правомощията на президента?
Най-важното е държавният глава да бъде консенсусна фигура на всички управляващи партии, защото по дефиниция президентът е обединител на нацията. А точно тези неща не ги виждаме в настоящия държавен глава, който в определени моменти си позволяваше да заема страна. Държавният глава трябва да бъде реален партньор, но и силен коректив на едно управление.
Оставам с впечатлението, че знаете кой ще е Вашия кандидат за президент. А и в пространството се носи името на министър Ивайло Калфин. Това дали е така?
Имена не са обсъждани, в това число и на министър Ивайло Калфин. След Националната конференция на ПП АБВ, която ще се проведе през месец април, АБВ ще обяви своя кандидат за държавен глава.
Поставихте ултиматум на правителството, че ако не подкрепи кандидатурата на Ирина Бокова за Генерален секретар на ООН, ще оттегли подкрепата си към него. Това не е ли много крайна позиция?
Не смятам, че позицията ни е крайна, защото това е шанс за България, който едва ли някога ще се повтори. Ирина Бокова се ползва с огромен авторитет в целия свят. Няма друга, по-избираема българска кандидатура за поста Генерален секретар на ООН от Ирина Бокова. С човек като нея, България ще повиши политическата си тежест в Световната организация, в световната дипломация.
Какви са основните приоритети на вашата партия по отношение на външната политика?
Ще посоча само един приоритет, който е много важен за икономическото развитие и той е, че АБВ е абсолютно против санкциите срещу Русия. Някои икономисти се изказват, че на фона на общоевропейските загуби, нашата държава губи само 150 млн. евро. Но след като тази сума е свързана основно с износа на селскостопанска продукция, мисля, че сумата е много голяма за България. Ето защо, ние ще настояваме, колкото се може по-бързо икономическите санкции да бъдат свалени. По-големите енергийни проекти няма да коментирам, тъй като не съм специалист във въпросните области.
В навечерието на парламентарните избори в местната преса се появи информация, че цялата организация на партия АБВ в Хасковска област се е разпуснала. Какво е сегашното й състояние?
Нямам желание, а и не искам да коментирам колегите преди мен. Само ще кажа, че в продължение на 3 месеца, считано от началото на 2015 година, с помощта и на колегите от Димитровград, успяхме да създадем структури във всичките 11 общини на Хасковска област, със съответните Общински съвети. С днешна дата, около 600 са членовете на партията в областта, като техния брой непрекъснато се увеличава.
Но не успяхте да излъчите свои представители в Общински съвет-Хасково. Какво е положението в другите общини?
Ще кажа, че това бяха избори на технологии и пари. От направения задълбочен анализ се оказа, че само в община Хасково политическа партия АБВ има над 2 500 невалидни гласа. Същото е положението в Свиленград и Любимец. Въпреки, че резултатът от 3.55 % въобще не ни задоволява, като първи избори за местна власт, мисля, че АБВ показа своето присъствие в Област Хасково. Иначе имаме общински съветници в общините Харманли, Ивайловград и Тополовград.
Какво предстои пред местната организация в по-близък план?
В момента ПП АБВ стартира своя отчетно-изборен период с провеждане на общински отчетно-избори конференции, които ще се проведат до 15 април. Следва Национална конференция, на която ще се избира нов Национален съвет, Изпълнителен съвет, Национален контролен съвет. Предстои да се направят промени в Устава, свързани с неговата демократичност.