Кристиян Бернрайтер: Ако Германия затвори границата си за бежанци, Европа се разпада

10:58, 20 яну 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Кристиян Бернрайтер е областен управител на Дегендорф в германската провинция Бавария. Той гостува в Бургас по повод поредното издание на борсата за набиране на кандидати за придобиване на професионална квалификация чрез стаж в немския град. Идеята е да се помогне на младежи от Бургас и областта да продължат професионалното си образование в Дегендорф, като работят по специалността си. Използвахме възможността да разговаряме с г-н Бернрайтер както по тази тема, така и по актуалната ситуация с бежанците в Германия.

Г-н Бернрайтер, най-актуалната тема в Европа през последните дни е случилото се в Кьолн, където имигранти от арабски произход нападнаха немски момичета. В Дегендорф има ли голяма концентрация на бежанци и създават ли ви те проблеми?

Имаме невероятно много бежанци, защото Дегендорф е един от градовете, където се намират лагерите за първо настаняване на мигрантите, специално тези, които идват от австрийската граница. Нашият регион е от 160 хиляди жители, като в момента броят на бежанците е около 1600. Те не остават в самия град Дегендорф, а само се регистрират и биват разпределени по останалите градчета в Дегендорфска околия. Миналата година регистрирахме 60 хиляди мигранти. Досега специално при нас не е имало големи проблеми.

На фона на тези 60 хил. бежанци имахме регистрирани само 28 кражби, извършени от тях. За съжаление, тази година вече имаме един случай на опит за насилие спрямо млада жена и това разтърси доста Германия, защото в момента хората са много чувствителни на тази тема.

Страхуватели се, че това, което стана в Кьолн, може да се случи и в Дегендорф и какви мерки се предприемат, за да не се допуска подобна ситуация?

Това при нас би било недопустимо, защото Бавария се слави с най-силната полиция и е най-сигурната провинция в Германия. Говоря за такива масови безредици като в Кьолн. Но единични инциденти, естествено, не са изключени. Такъв беше и случаят с това момиче в Дегендорф, за който ви казах. Тя е правила рано сутринта джогинг, когато е била обградена от петима млади мъже. Като ги видяла, сменила посоката на тичане, те обаче също са я последвали. В този момент се появила лека кола, шофьорът е излязъл и е респектирал мигрантите, които са се разпръснали.

След този случай ние отидохме на място в бежанския лагер в Дегендорф и обяснихме на настанените там какво е допустимо в Германия и какви са нормите на поведение. Казахме им, че като видят сама жена на улицата, не означава, че може да бъде обект на насилие. Проблемът идва от там, че на много бежанци не им е известно, че в Европа има равноправие между половете. Те имат съвсем различни представи за отношенията между мъже и жени, затова трябва на място да им се разясни, че представителките на слабия пол не са предмети, които може да се използват от всички и по всяко време.

В този смисъл смятате ли, че канцлерът Ангела Меркел си вкара автогол с този по-либерален режим на приемане на бежанци в Германия?

Аз съм всеки месец при г-жа Меркел, дори следващата седмица имам отново събеседване с нея. На нея това ѝ е известно и тя в момента се опитва да направи така, че да се намали броят на търсещите убежище в Германия. Но търси европейския начин за решаване на проблема. Лично моето виждане е такова, че ситуацията в Унгария беше до такава степен ескалирала, че трябваше да се отворят за известно време границите, защото иначе може би щеше да има и жертви. Но след това частично отваряне границите веднага трябваше да бъдат затворени, а не както канцлерът разпореди да останат отворени. Но г-жа Меркел вижда всичко като цяло.

Позицията на Германия е такава, че външните граници на Европа трябва да бъдат затворени така, както България си ги пази. Но за съжаление, Гърция не го прави. Ако и Германия затвори границите си, тогава вече се разпада Европа. В момента се прави всичко възможно за спасяването на Европа. Страхът от нейното разпадане е голям, така че изключваме възможността и Германия да затвори собствените си граници. Ако тя направи това, тогава и всички други държави ще си затворят границите и тогава този свободен обмен на хора и стоки вече няма да бъде осигурен. При нас има много живеещи, които работят в Австрия, в Италия, в Белгия и т.н. И техни граждани работят при нас. Евентуалното затваряне на границите ще доведе до невъзможност това повече да се случва. Животът на Шенген не трябва да се поставя под въпрос.

А какъв е сегашният план на действие, за да не се стигне дотам?

Идеята е да се затворят външните граници на Европа и да се направят т.нар. горещи точки – в Гърция, Италия и т.н., където бежанците да се регистрират. И да бъде допуснато даване на убежище само на действително застрашените от войната, а не на всички. Само на бежанците като тези от Сирия например, при условие че след като свърши войната, те ще върнат в собствената си родина. Но да не се приемат останалите северноафриканци – от Алжир, Мароко, Тунис и т.н.

В момента броят на пристигащите е вече изключително застрашаващ – между 15 и 18 милиона мигранти са напът към Европа. Но не заради г-жа Меркел и не само заради война, а защото хората в Африка също имат интернет и виждат какъв е животът в Европа и искат и те да живеят така добре като нас.

В момента настроенията в Германия са променени и нашите сънародници до голяма степен вече не желаят да се приемат бежанци. Това е и мое желание, но разбирам, че в момента това не е възможно. Затова и г-жа Меркел е в много неудобна позиция, горещо ѝ е мястото, защото много германци искат приемането на бежанци да се прекрати. Но в името на свободното предвижване между европейските държави, това поне засега не може да стане.

Добре. Сега да се върнем на повода за посещението ви в Бургас – борсата за набиране на кандидати за придобиване на професионална квалификация чрез стаж в Дегендорф. Откога стартира този проект за български младежи, които искат да се обучават и работят при вас в Германия?

Проектът стартира през 2010 г. Оттогава около 50 ученици от Бургаска област са преминали обучение в Дегендорф и са започнали работа. Професиите са най-различни – в туризма, здравеопазването, машиностроенето и т.н. От миналата година започнахме да предлагаме езиков курс тук в Бургас, за да може кандидатите да дойдат при нас с езикова подготовка, която да развият в Дегендорф.

Добре ли се представят българчетата, които досега са преминали през това обучение?

Много са добри. Всички, които преодоляха бариерите, в това число и носталгията по родината си, които устояха на всички трудности и изкушения, мога да кажа, че от тях сме много доволни. Тези, които искаха да продължат и да останат в Германия, им осигурихме работно място. Имаше само едно момче, което искаше да остане, но се завърна в България заради приятелката си.

Обикновено стажантите още в първите седмици на обучението си правят своята преценка дали желаят да останат при нас. В началото имахме случаи на проявена носталгия към морето, към Бургас. Имаше и някои, които малко нарушиха морала – вместо на работа отидоха да си пийнат в бирариите. С тях се разделихме, но те бяха много малък процент. Всички останали си завършиха образованието.

Има ли проблеми с комуникацията между вас и стажантите?

В началото имахме много трудности с езика. Това беше бариерата и пречката, която ни създаде доста проблеми, не можехме да разберем кой какво иска и как да му съдействаме. Но впоследствие стажантите издържаха изпитите – ако не от първия, то от втория път. Дори имахме едно момиче, което по успех и оценки надмина германците. Тя се представи толкова добре, че успя да съкрати с една година обучението си, като би всички немци в нейния випуск.

Тя получи ли специален бонус за този си успех?

Да, беше възнаградена от работодателя си. След това взе личното решение да се премести на друго място. Но имаше шанса да си избере това, което иска да работи.

Реклама

Реклама