В интервю за Пловдив Topnovini.bg Михаил Екимджиев коментира засилващата се криминогенна обстановка в България, изобилстваща в последните дни от убийства на лица с тъмно минало, бизнесмени и обикновени граждани, саморазправата и ширещото се улично правосъдие, завършващо понякога с фатален край.
Адвокат Екимджиев, какво става? Държавата на мястото си ли е?
Държавата в последните години определно не си е на мястото. Но това не е константно състояние. Чувството за разпад на държавността ескалира. То е един процес, който много точно се отразява в статистическите проучвания за доверието в съдебната система, в прокуратурата, в съда и полицията - там именно статистиките са ударили дъното.
В предишните години това доверие достигаше 15-20%, сега се движи между 5-10%, а по правило съдебната система в най-голяма степен олицетворява държавността.
В нормалните правови държави доверието в съдебната система е непоклатимо и трайно и е много по-високо сравнено с доверието към останалите институции. То е символ на стабилността на държавата, на върховенството на закона, докато в България съдебната система е с най-красноречиви и най-емблематични сигнали за разпад и нищета.
Това ли отприщва агресията?
Когато писаните закони не работят, се задействат законите на джунлата и това е толкова естествено... Хората нямат доверие в институциите, те започват да действат така, сякаш няма държавна, сякаш сме в едно апокалиптично общество, в което всеки се справя, както може, а физически по-силните се справят най-добре.
Освен това липсата на доверие в държавата води до упадък на ценности и морал, всичко се свежда до примитивни страсти. Чувството за несигурност и заливащите ни лъжи в кулоарите на съдебната система правят така, че хората стават по-агресивни.
Може би има нужда от по-сурови присъди?
Проблемът не е в наказанието. Световната практика показва, че ожесточаването на наказанията не води до намаляване на престъпленията. Проблемът е в това, че огромна част от престъпленията остават неразкрити, и за пример давам поръчковите убийства в България - колко от тях в последните години са разкрити?
Затова не жестокостта на наказанието, а чувството за неизбежността на наказанието действа възпиращо. Психиката на престъпниците е така устроена, че те не мислят дали ще получат 2 или 20 години, а просто смятат, че ще им се размине. За съжаление, в България в огромния брой случаи става точно така.
Съществува ли панацея и ако да – каква е тя?
Понятието "република" означава "власт на народа". В този смисъл мутрите, които сега обитават политическите висини в България, нямат нищо общо с народа. Те работят само за себе си и за своите сенчести методи.
Затова ни трябва гражданско упорство, поведение и натиск спрямо тези, които са отнели държавата у нас и блокират всякакви опити за реформи в съдебната система, в МВР и прокуратурата, за да могат безнаказано организираните престъпници и олигарсите да си въртят далаверите.