Г-н Тодоров, какъв ще бъде първият подарък за старозагорци през новата година?
Надявам се това да бъде разширението на новия парк. Очакваме всеки момент Министерство на отбраната да ни прехвърли имота от 40 дка, след това веднага обявяваме конкурс , вече сме говорили с Камарата на архитектите да се направи хубав проект за най-добрата визия за долната част на парка и пробивът на ул. „Христо Ботев” да бъде реализиран. Затова водим и разговори с държавата за осигуряване на допълнителни средства за реализацията на този проект.
Очакват ли се нови инвестиции в Стара Загора?
През последните последните седмици работим само затова. Непрекъснато правим срещи в София и Стара Загора с различни инвеститори, които могат да дойдат тук. И по отношение на Старозагорските бани и за кв. „Зора”.
За кв. Зора” вече се разбра, а какъв е интересът към Старозагорските бани?
Има проявен сериозен интерес от български инвеститор за развитие на туризма. Има интерес към общинския плаж. Знаете, че той е бил любимо място на старозагорци дълги години и към него има много сантименти. Ние можем да предложим и различни варианти за инвестиции в туризма -сгради на бивши почивни станции, сгради на общината, наши терени. Ще се радвам, това да се случи в следващите една две години.
Какво предстои в кв. „Лозенец” през тази година?
Предстои да продължи премахването на незаконните постройки и разбира се, да дадем възможност на хората да узаконяват, там, където имат желание с терените, които отпускаме от общината. Ще кандидатстваме с проекти, за да направим водоснабдяване и канализация в квартала. Така ще решим проблема с наводняването на града и свличането на камъни и чакъл оттам.
Заговори се за налагане на глоби за клошарите, които ровят в кофите за боклук. В Стара Загора отдавна има забрана в Наредбата за управление на отпадъците. Има ли глобени и кой прави проверките?
За мен това не е ефективно, защото самите клошари са хора, които са изпаднали извън всички норми на живота. Затова тези глоби не може да бъдат събрани, да не говорим че клошарите минават в такива часове от денонощието, в които много трудно може да се осъществява контрол. За мен изходът е съвсем различен - въвеждане на модерни начини да се организира сметосъбирането. Контейнерите трябва да бъдат такива, че да не може да се бърка в тях и да се вади това, което събират клошарите . С времето ще започнем да реализираме такава политика. Досега не се го направили, защото става дума за средства, които трябва да събираме от хората. Но мисля, че с времето може да се закупят собствени кофи на общината, които да бъдат по-модерни и да не позволяват да се рови в тях.
Как ще коментирате упреците на старозагорци за снегопочистването?
Първо ще кажа, че безспорно фирмата не се справи първия път и затова беше глобена. Смятам, че начинът, по който извършиха почистването беше безобразен и имаше резон, хората да са недоволни. Лошо впечатление ми направи обаче фактът, че сме готови веднага да оплюем някого, да го разпънем на кръст и да го изкараме най-черния на света. Всеки иска да излее ядъ си върху някого и това е кметът на Стара Загора. Но аз съм приел, че това ще го има. Много пишат как е избрана тази фирма – ами с обществена поръчка. Ние избягахме от една некоректна фирма, защото имаше измама в документите, които представиха пред общината и начина, по който организираха сметосъбирането. Намалили сме с 1.5 млн. лв. парите за чистота, които даваме всяка година, за четири години това са 6 млн. лв. Мисля, че сме защитили обществения интерес , защото, смея да кажа, че няма голяма община, която да чисти с толкова пари на глава от населението. Няма проблем, може да се организира всичко, улиците да са на черно, повече препарати, повече машини, но тогава таксите ще станат по-високи. Та нека да не се изнежваме, в Стара Загора не е имало толкова много сняг.
Как ще коментирате посегателствата върху новите автобуси?
Неприятно е защото, това показва манталитета на някои хора в обществото. Ние трябва да се разграничаваме и да бъдем граждански нетърпими към всичко това. Лошото е, че възмущението е голямо, но когато трябва да се вземат мерки... Ето във Враца, присъствали са много хора, снимали са, но никой не се е притекъл на помощ. Може би, ако беше, нямаше да има толкова хубави снимки, на това, което се е случило, но щеше да бъде спасен един човешки живот. Гражданската съвест не е само да констатираш и да снимаш с телефона си, но и да помагаш. В днешно време сме станали повече егоисти и не мислим за обществото.