Г-н Гледачев, ще се задържи ли ниската цена на петрола в дългосрочен план и ако да - до какво ще доведе това?
В близките три години цената на петрола ще се задържи на такива нива. Каквото и да стане, тя ще се запази до 50 долара на барел и няма да скочи по-нагоре и да достигне 100 долара.
Това обаче ще доведе до големи сътресения в геополитически план, защото лобито в света е формирано от петролните и газовите гиганти, т.е. те си избират президентите, за да могат държавните глави да защитават техните финансови интереси.
Спадът на петрола обаче не е новина ...
Да, той започна още през средата на 2014 година. Някои експерти казват, че нищо чудно да видим и цена от 20 долара на барел. Има геополитически фактори, които говорят, че предлагането на петрола се увеличава, а не намалява.
Нито Саудитска Арабия, нито Иран намаляват производството на петрол, САЩ също имат свръхпроизводство. В този смисъл световните тенденции сочат, че петрол най-вероятно има, но светът много отдавна е готов да съществува и без тази суровина. Например на световното изложение в Детройт в момента показаха автомобил с водороден двигател. Преимуществата на този вид екологично чисти превозни средства са мигновеното зареждане и изключително големият пробег, който се достига с едно зареждане.
Как геополитическата обстановка - бежанците, атентатите в Париж, в Истанбул, както и влошените отношения между Русия и Турция в последно време, определя цената на петрола?
Цената на петрола започна да пада от там, че Саудитска Арабия има най -ниската себестойност на продукта. Русия е със средни цени в това отношение. В този смисъл Русия губи от тези ниски цени, а Саудитска Арабия печели. Ето това води до световните конфликти в момента - избиват се заради евтини ресурси. Самата война в Сирия възникна заради два газопродова и наличието на петролни залежи в крайбрежния ландшафт.
В България обаче цената на петрола не пада, а запазва нивата си от преди. Защо?
Защото въпреки твърденията на КЗК, че няма такова нещо, в страната има картел на горивата. Преди година и нещо, когато петролът беше 80, 90 долара за барел, цената на бензина в България беше същата, каквато е и сега – при нива от 30-35 долара на барел.
Какви трябва да са реалните цени на горивата в България в тази връзка?
1.50-1.60 лв. за литър бензин. Ако цените са такива, то това ще стимулира и бизнеса, ще се напълнят заведенията, моловете и т.н. Т.е. ниските горива водят и до развитие на местния бизнес, защото хората отиват да зареждат дори на по - голямо разстояние там, ако там е по-евтино. Пример за това са бензиностанциите на Марешки във Варна.
Трябва да отбележим още, че такива ниски цени има в Румъния и Македония много отдавна и затова много българи ходят да купуват горива от там.
На фона на спада на цената петрола и сложната геополитическа обстановка, очакваният от премиера Бойко Борисов икономически ръст на България за 2016 г. възможен ли е?
Принципно да, но дали ще се получи, зависи от външни фактори. В момента световната политическа криза е огромна. На фона на атентантите, за които казахте и напрежението в Саудитска Арабия, смятам, че външните инвестииции ще намалеят.
Българската икономика има потенциал за растеж, но той може да се случи при едно добро управление. За съжаление, ние направихме точно обратното и страни като Румъния ни изпревариха. Трябва ни една добра институционална надстройка, а именно министерствата да работят, не за да крадат и да обслужват партийни интереси, а да подпомагат действително бизнеса.