Доц. Гълъбов, на двучасова пресконференция бившият вече лидер на ДПС Лютви Местан заяви, че остава в политиката и парламента. Какъв е анализът, който правите на политическите му действия?
Смятам, че заявката е ясна. Това, което е интересно и в известен смисъл се случва за първи път в такъв мащаб, е усилието на новото ръководство на ДПС, както и на самия Лютви Местан да насърчи някакъв разговор с избирателите на Движението и с местните структури. Това е нов процес за ДПС, аз поне не си спомням да е имало подобна вътрешнопартийна дискусия, която да е изглеждала по този начин. Отношението на избирателите към тях е най-важното. Този процес на политически консултации вътре в ДПС, които започнаха, е важно до какво ще доведат и по какъв начин ще приключат.
Местан изтъкна, че една от причините да бъде свален от председателския пост е близостта му с ГЕРБ. Според Вас как би гласувал като независим депутат?
ДПС беше изградило една стратегия на поведение спрямо ГЕРБ, която може би ще претърпи известни промени. Въпросът е до каква степен предоженията на парламентарното мнозинство ще бъдат подкрепени от ДПС. Не смятам, че гласуването на Лютви Местан или останалите народни представители, които също напуснаха парламентарната си група, ще се различават съществено от досегашната позиция на ДПС. Интересно е дали ще имаме ново разполагане на ДПС и ново позициониране спрямо управляващото мнозинство.
Според Вас причината за отстраняването на Лютви Местан от ДПС наистина ли е декларацията за сваления руски самолет или тя просто е парван, който прикрива истинската?
Ако погледнем датите, те ни казват, че като че ли това не може да е единствената причина. Руският изтребител беше свален на 24 ноември, речта на Ахмед Доган е на 17 декември, а тя стана публично достояние на 22 декември и окончателното решение за отстраняването на Лютви Местан беше на 24 декември. С други думи, един месец след тази декларация. Трудно е да се приеме, че единствено и само тази декларация е причина за развилите се процеси. Очевидно е, че тя изглежда като възможно обяснение, което беше предложено на публиката.
На руска или на турска мина стъпи Местан?
Неговият израз направи впечатление на пресконференцията в четвъртък и до голяма степен обяснителната му схема е свързана с усилване на натиска от страна на Русия и опита за отмяна на позиции на ДПС и на политики, водени от него като председател с по-ясна евроатлантическа ориентация. В този контекст е мината и изглежда, че тя е руска. Независимо от всичко, аз смятам, че по-важното е по какъв начин ДПС ще преодолее тази криза и какъв ще бъде евентуалният нов политически субект, зад който ще застане г-н Местан. Ако това е политически субект, който се опита да излезе извън рамките на етнорелигиозния профил, към който се ориентира и остана ДПС, това би било интересно развитие на ситуацията.
Пионка на Доган ли беше екслидерът на ДПС?
Той самият поясни в хода на пресконференцията, че никога не се е възприемал като пионка, но очевидно почетният председател го е възприемал като такава. Съвсем друг е въпросът, че както в шаха, така и в много други игри има смяна на значението на фигурите и е важно дали тази фигура, която е била възприемана като пионка, няма да придобие съвсем други измерения в края на играта.
Според Вас какво би могло да бъде това измерение?
Ако Лютви Местан се ориентира към един чисто либерален политически проект и напусне територията на етнорелигиозните отношения, това може в средносрочен план да му даде по-добри шансове както за развитие, така и за постигане на определен електорален резултат. В момента ни предстоят президентски избори, което означава, че има достатъчно време да бъде създаден и позициониран нов политически субект. Изглежда, че той е решен да го направи. Важно е да се види какъв ще е неговият профил и това може би ще освети до голяма степен част от неизвестните елементи в досегашната ситуация.
Имате предвид нова партия?
Да, нова партия или движение. Той и народните представители, които го последваха, казаха, че имат нужда да говорят с избирателите си, така че когато отново се появят пред журналистите, да са в състояние да кажат какво ще правят оттук нататък. Очевидно е, че засега остават в Нароното събрание и „групата“ на независимите народни представители ще се увеличи поне с още 6 народни представители до момента.
Мислите ли, че и други депутати от ДПС биха последвали тези 6 отцепници?
Съмнявам се, че в момента ще имаме нов прилив. Най-вероятно ще има изчакване. Очевидно е, че вътрешнопартийната атмосфера е напрегната, така че не очаквам в момента да се очертае ясна тенденция на преместване на народни представители от групата на ДПС към независимите. Това не означава, че няма да има и други, които се колебаят. Според мен процесът не е завършил.
На пресконференцията Местан заяви кой е предложил Делян Пеевски. Това признание, че управлява моделът „КОЙ“ ли е?
Още в самото начало, когато възникна формулирането на въпроса кой е назначил Делян Пеевски за председател на ДАНС, г-н Местан пое тогава отговорността за това решение заедно със Сергей Станишев. Беше повече от ясно, че подобно назначение ще предизвика сериозни трусове. Въпросът е, че беше не толкова кой назначи Пеевски, а какви групи от интереси се опитаха да предизвикат подобна провокация. Официалните имена на тези, които са номинирали Делян Пеевски са едни, а съвсем друг въпрос е кой реално стои зад това.
Имаше слухове, че Пеевски ще изкара бизнеса си „на светло“ и ще излезе от политиката. Смятате ли, че това би могло наистина да се случи?
Всичко зависи от това как ще протече и доколко искрено и почтено ще бъде воден този диалог между ДПС и избирателите му. Има натрупани много въпроси, които не са били изговаряни в хода на досегашните партийни формати. Точно затова и отбягвам еднозначно да възприемам нито г-н Доган, нито г-н Местан. Както самият Лютви Местан каза, той доста дълго беше част от тази политическа система. Нямаме основание да смятаме, че има някакво радикално ново отношение към него. Големият въпрос е как ще завърши разговорът с избирателите. На първите избори, на които ще се яви ДПС, ще бъде важно да се види какви са електоралните и политически щети от всичко това, което се случи.
Каква е оценката, която правите за политиката на Местан през 3-те години, през които беше лидер на ДПС?
Имаше ясно очертана стратегия на поведение на ДПС. Достатъчно четима и видима стратегия, която най-вероятно сега ще бъде променена. Лютви Местан ще се върне назад в основни политики, които е лансирал като председател на ДПС. Достатъчно е в по-краткия хоризонт от време да се върнем към пресконференцията, която всъщност оттегли подкрепата на ДПС за правителството „Орешарски“ и ясната тактика на позициониране в опозиция, но с влияние върху политическия дневен ред. Тази стратегия, която се очертава в управлението на Местан през тези години ще бъде променена. Същественият въпрос е дали ДПС ще се върне отбатно в предишните си позиции по-близко до БСП, отколкото до ГЕРБ, или ще се опита да вземе относително неутрална позиция, докато реши вътрешните си проблеми.