Амелия Гешева: Диалогът за културата има заряд, когато е със смислени послания

12:03, 08 яну 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Амелия Гешева е новият зам.-кмет по "Култура и туризъм" в Община Пловдив. Бившата шефка на ОП "Старинен Пловдив" пое поста след решение на Общинския съвет, с което ресор "Култура, образование, туризъм, иновации, развитие и европейски политики" се раздели на две. В интервю за Пловдив Topnovini.bg тя разказа за приоритетите си в работата и промените, които предстои да бъдат реализирани в културната политика на града през следващите четири години.

Г-жо Гешева, имате не малък административен опит в областта на културата и туризма на Пловдив. Какви ще са сега приоритетите Ви като зам.-кмет с ресор "Култура и туризъм"?

На първо място работата по представянето на Пловдив като Европейска столица на културата през 2019 година. Също така голяма тема остава и опазването на паметниците на културата, за което, трябва да отбележа, се работи много активно през последните 4 години в града. За съжаление, има много да се наваксва в тази посока, защото в предишните кметски мандати има обекти, които са оставени някъде назад и сега трябва да бъдат включени в хоризонта на Община Пловдив. Например Епископската базилика, която е един от ключовите проекти в следващия мандат на Община Пловдив.

А останалите важни задачи, които си поставяте?

Обявяването на категорична подкрепа на музеите и галериите в Пловдив за създаването на по-добри условия за реставрация на движимото културно наследство. Смятам, че трябва да се въведат нови съвременни методи за работа в тази насока, както и инвестиране в техника и разширяване на екипите към общинската база за реставрация, която се намира в Стария град.

Като личен приоритет си поставям пък много добрата координация между всички звена, имащи отношение по темата култура и туризъм, защото едно събитие се случва благодарение на грижата на много партньори. Например в сферата на културата има нужда от още по-добро сътрудничество между музеите и галериите, от една страна, и Общинско предприятие "Туризъм", което има ангажимент да популяризира всички ресурси, които могат да издигнат Пловдив на още по-високо ниво. Изобщо, предстои страшно много работа, която трябва да свършим заедно.

Казахте колко важна е добрата координация между звената в областта на културата и туризма. Всъщност липсата на такава ли беше причината ресор "Култура, образование, туризъм, иновации, развитие и европейски политики" в Община Пловдив, за който в предния мандат отговаряше зам.-кметът Стефан Стоянов и беше определян неколкократно от градоначалника Иван Тотев за успешен, да се раздели на две?

Тук е мястото да отбележа, че и досега с екипа на Стефан Стоянов сме работили много добре. Мисля, че всъщност една от най-важните причини за промяната в общинската структура се състои в това, че отговорностите в тези области с оглед успешното представяне на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. стават все по-големи. Вече има няколко фокуса - от една страна, градът трябва да привлече много международни партньори за каузата, от друга - да работи изключително за укрепването на добрата координация с общините на територията на областта и Южен централен район, защото освен Пловдив, през 2019 година ние ще представим и България. Затова мисля, че екипът, работещ за каузата, ще расте още повече.

С какви чувства оставяте Стария град, липсва ли ви вече?

Да. Знаете ли, там според мен не би трябвало да има бивши директори и служители, защото енегрията и зареждането от това да си бил част от "Старинен Пловдив" остава завинаги.

Приемате ли се за тази консенсусна личност, която може да обедини културната гилдия в града?

Личностите са важни, но по-важни са процесите, които трябва да се извършат. Себе си определям като диалогична фигура, която обаче не може да мълчи. Не мога да приемам безразлично критики от хора, които не са реално част от работата, защото когато става въпрос за култура, местната власт и гилдиите не стоят от двете страни на бариерата. Просто всеки от нас има своите отговорности. Проблемите трябва да се слагат на масата, а не да се казва, че нещо не е наред, обаче да не се посочва какво точно е това. В Пловдив диалогът между културната общност, институциите и властта има голям заряд и аз вярвам в това, но той трябва да е със смислени послания. Няма скандали, има дебати!

В тази връзка, предстои ли промяна в методиката и финансирането на Културния календар на Пловди? В края на миналата година той беше критикуван от голяма част от културтрегерите в града.

Да, предстои промяна и тя е в посока на детайлизиране на критериите и механизма на конкурса. От тук натататък в началото на всяка процедура за набор на проекти ще има информациони дни, организирани от Община Пловдив. Това се налага, тъй като стана ясно, че голяма част от проектите са отпаднали поради административни несъотвествия - сбъркани бюджети, липсващи документи и т.н.

Освен това, с цел постигане на по-голяма доза обективност, в състава на комисиите, които правят подбор на проектите, ще участват не само представители на фондация "Пловдив 2019" и ескперти от дирекция "Култура", но и лица от културната гилдия на града - ескперти в областта, като те, разбира се, няма да могат да участват в конкурса.

Ще бъде мислено и за това активно да бъдат използвани и другите механизми, които общината има за подпомагане на такива инициативи, като приоритет в тази насока ще е подкрепата чрез ясни критерии на любителското творчество - важна част от живота на Пловдив.

Запълнен ли е вече в по-голямата си част Културният календар на града?

Да, графикът за събитията на Античния театър от юли до септември вече е пълен. Това показва, че политиката, която провежда Община Пловдив в тази насока, дава резултат и не случайно бюджетът за култура на града се увеличава всяка година.

Реклама

Реклама