Макариев е режисьор и на българския психотрилър „Вила Роза“, както и на редица епизоди на българските сериали „Под прикритие“ и „Дървото на живота“.
Как се поражда идеята за филма?
„Черни досиета“ - това е една идея между мен и сценариста Боби Захариев. Тя възникна преди около година и половина, вдъхновена от някои теории на конспирацията, които ние от години насам четем и се интересуваме изключително много. Те са създадени от американски организации през Студената война (1947 – 1991 г., бел. авт.), които искат да създават вътрешен контрол и раздор в бившия Съветски съюз. Тяхната програма се е казвала „Черни досиета“. Тя е неофициална и е просто една теория.
На база на тази теория и на материалите, които сме открили през годините, решихме да направим филма „Черни досиета“. Той засяга американското покровителстване над ислямистки терористични групировки. В случая това е „Ислямска държава“.
Какво ще видят зрителите в „Черни досиета“?
Главната история във филма е как семейството на американския посланик е екзекутирано на българска територия. Предполага се, че екзекуторите са от „Ислямска държава“ и ЦРУ праща един топагент на име Новак, който да разследва случая на местна почва. Той взима под крилото си един български млад полицай, защото не е корумпиран и може по-лесно да работи с него, тъй като се очаква да не е навлязъл още в системата и да не е зависим толкова от висшестоящи български органи. Въпросният млад полицай е жена. Тя участва в разследването, което не е официално. И двамата започват да разследват как е станало убийството.
Как сформирахте екипа?
Събрахме се една много готина група от хора, заедно с Дейвид Чокачи и Дейвид Хаселхоф от „Спасители на плажа“. Вкарахме и Съли Ерна, вокалистът на американската рок група Godsmack, който много хареса идеята. И тръгнахме заедно да движим цялото това нещо.
Във филма ще се включи един американски продуцент, чието име още няма да казвам. Той е сериозно име сред младите, около 45-годишен е. Има 15 филма и награда за най-добър продуцент и за най-добър филм на кинофестивала „Сънданс“.
Кога започвате да снимате филма и кога да очакваме да излезе на екран?
Надяваме се най-късно да започнем снимките на 20 април догодина. Той ще е готов още през 2017 г., около месец май. Искаме да направим премиерата за фестивала в Кан и тогава да е официалното представяне на филма.
От къде идва финансирането?
Финансирането на филма става чрез няколко места. Най-вече ще дойде от частни инвеститори от САЩ. Един от начините е чрез краудфъндинг (много хора предоставят малки суми, бел. авт.). Всъщност филмът го бяхме финансирали и трябваше да започнем да го снимаме още тази година. Но поради ред обстоятелства нещата не се случиха така, както го искахме. Българската и американската страна не се разбраха. Затова решихме да се пробваме с краудфъндинг. В момента не върви задължително добре, не върви и зле. Защото пък от там се намериха нови хора от Америка, които се заеха с финансирането на филма.
Предполагам, че филмът ще бъде изцяло на английски език?
Да, изцяло на английски език ще е. Действието се развива в България, в Турция и в Албания. Поддържащите роли ще се играят предимно от българи. Луиза Григорова, която ще играе главната женска роля, също ще си е българка в „Черни досиета“. 90% от актьорите ще си играят български граждани във филма, няма да играят друга националност. Но филмът ще е на английски език.
Къде ще бъде промотиран, след като се прави от българи и американци?
Искам да промотирам филма на две места. Най-вероятно това ще бъдат Лос Анджелис и София. Много държа да се представи в България, защото той е наполовина американски, наполовина български от гледна точка на финансиране и актьори. Но за мен „Черни досиета“ е изцяло български филм, защото е написан от българи, ще бъде направен от българи, историята е българска, екипът е български, снима се в България. Той е български филм, който е просто на английски език с петима американски актьори. Затова смятам, че филмът трябва да бъде промотиран тук. Това дали ще го промотираме в Кан, Лос Анджелис и къде ли не, е добре дошло от гледна точка на финансовите възвращаемости.
Какво целите с продукцията, която правите?
Ще дадем много, за да постигнем максималното. Ние сме хора, които обичаме комерсиалното кино не защото вади много пари, а защото сме такъв тип зрители. Харесваме филми, които са добре разказани и леснодостъпни за аудиторията. В течение на времето те са се превърнали в така наречените комерсиални филми. Не говоря за „Бързи и яростни“, а за „Кръстникът“, който е класика. Такива филми през десетилетията има много. Те са хем добре разказани, хем историята е важна, хем са леснодостъпни за зрителя и хем си връщат парите, с които са направени. Стремим се натам.
Нашата цел е освен да правим кино, да дадем възможност на българската индустрия да се развие и да дадем работа на поне 1000 семейства за 10 години напред. Искаме едно общество, което да може интелектуално, душевно и финансово да се развива и да дадем дори бъдеще на поколението, което идва след нас. Не е просто да направим един филм.
Смятаме, че в България има изключително кадърни хора. Американците ни направиха голяма услуга, като заснеха за 15 години над 500 филма в киноцентъра в Бояна. Те дадоха една много добра основа за професионалния екип в България, който вече стана един от най-добрите в света. Нашите каскадьори са дубльори на Том Круз, на Брад Пит и на много други актьори. Те не снимат само в България, а обикалят. Ходят в Индия, в Америка, викат ги навсякъде. Това е защото сме много добри на изключително високо международно ниво. И от това нещо трябва да се възползваме. Трябва да сме много глупава държава, ако не искаме да дадем тласък на киноиндустрията на местна почва. Защо трябва да се възползват всички други, само не и нашата държава от цялото това нещо?