На 9 ноември Любомир Христов положи клетва като кмет на Шумен. В интервюто той отговаря на въпроси, свързани с финансовото състояние на Общината, изпълнението на някои от най-важните проекти с еврофинансиране и др.
Г-н Христов, какви са първите действия, които предприехте като кмет на Шумен?
Исках да видя какво е икономическото и финансово състояние на общината, за да предприема необходимите последващи действия. За голямо съжаление всеки ден излизат нови и нови нередности, крайно неприятни за мен като кмет и за моя екип. В петък ми донесоха договор с фирма, който е подписан на 5 ноември тази година, точно след балотажа на изборите. Общината обаче вече е имала подписан договор до края на годината с друга фирма за същата дейност. Натъкнахме се и на доста други такива случаи. През цялото време предишното кметско ръководство говореше, че има изготвени проекти за 26 милиона лева, които са готови за реализация. Оказа се, че има папки само със заглавия на проектите без нищо друго в тях. В момента няма нито един готов проект, по който, ако се наложи, да може да се започне работа. Уверяваха ни, че вторият етап от реализирането на проекта за подобряване на водния цикъл на Шумен ще бъде приключен в срок, а се видя, че това няма как да стане. Вече за трети път ходим в Министерството на екологията, за да префазираме оставащите за изпълнение строителни дейности. В същото състояние е и проектът “Оттука започва България”, много от нещата по него не са свършени, а срокът е изтекъл. Всеки ден се натъкваме на подобни проблеми.
Ясно е, че от предишната местна власт наследихте редица недовършени проекти като този за водния цикъл и строителството на пречиствателна станция за питейни води, проточи се и завършването на проекта “Оттука започва България”, укрепването на свлачището по пътя за кв. “Дивдядово”. Как ще действате по тях?
За пречиствателната станция за отпадъчни води очакваме да се префазират за финансиране от новия програмен период строителни дейности за около 12 милиона лева. Водили сме разговори в Министерството на регионалното развитие и за изграждането на пречиствателната станция за питейни води в Шумен. През 2016 година ще се обяви обществена поръчка за изготвяне на работен проект. Проблем има и с парите в размер на 509 милиона лева за довеждащия водопровод от язовир “Тича”. В продължение на две години от ПУДООС са изпратени четири писма до Общината да започне проектирането, но нищо не е било направено. Сега са ни поставили срок до март 2016 година и ако не успеем да се справим парите ще бъдат пренасочени към друга община. Оказа се, че е имало средства, които са като излишък и е можело да се използват за реализацията на други проекти, но поради липса на готовност около един милион лева са пренасочени към други общини.
След толкова несвършена работа какво е финансовото състояние, в което заварихте Общината?
В петък ми направиха справка за поетия общински дълг от 15 милиона лева. В момента остатъкът от дълга е 9 750 790 лева. Освен това по решение на Общински съвет-Шумен от 30 юли тази година на фирма “Експрес гаранцион” трябва да се изплатят 3 782 443 лева. Плащанията са в три поредни години, като започват от 2016. Съобщиха ми, че и друга фирма готви иск към Общината в размер на 4.5 милиона лева. Отделно излизат и други плащания, например Общината не е плащала за услугите на кабелен оператор цяла година.
Ще има ли кадрови и структурни промени и в кои сектори?
Ще има нова общинска структура. Поставил съм задача на ресорните заместник-кметове да направят анализ на дейностите на подчинените им дирекции, така че преструктурирането да доведе до по-добра работа в полза на гражданите.
От години се декларира необходимостта от привличането на инвестиции за развитието на икономиката и стопанската дейност, какви са конкретните стъпки, които ще предприемете в тази посока?
Целта е да създадем условия за работа на външни инвеститори. Идеята е да се премахнат всички бюрократични пречки, наложени в работата на Общината, за да не се налага бизнесът да чака по шест месеца за едно разрешително. Това се отнася не само за чуждите, а и за българските бизнесмени, за да може да се улесни откриването на нови работни места. Проведох среща с бизнесмени от Турция, които искат да инвестират в региона. В четвъртък при посещението си при унгарския посланик получих неговото уверение, че ще запознае техните бизнесмени с условията за инвестиране в Шумен. Посланикът изрази готовност да съдейства, ако унгарски бизнесмени изразят готовност да инвестират в нашия регион.
За никого не е тайна лошото състояние на спортната база в града, какво възнамерявате да свършите за подобряването й?
Първо ще променим действащата в момента структура и ще решим към кое общинско предприятие да прехвърлим стопанисването на спортните обекти. Оказва се, че спортни клубове ползват общинската база без да плащат вода и ток. Проверка установи, че Общината е заплатила 160 хиляди лева за такива консумативи. Ние сме за развитието на местния спорт, но не може да бъдем спонсори на частни спортни клубове и Общината да поема всички разходи за консумативи при провеждането на техни мероприятия. В крайна сметка никъде няма безплатен обяд. Имаме намерение да построим в Шумен нова модерна спортна зала. Твърдо сме решени да реализираме тази идея в мандата си.
Ще запазите ли традицията на приемните дни на кмета и мислите ли да внесете свой елемент?
Естествено, аз искам да получавам и обратна информация от гражданите. Освен приемните дни предвиждам и срещи с хората от кварталите и селата в общината. Така от първа ръка ще се информирам за проблемите, които ги вълнуват. И сега при мен непрекъснато идват граждани, които поставят за решаване различни въпроси. Старая се да приема всички. Работният ми ден започва сутрин в 7.30 часа и приключва вечер в 20 часа. Натовареността ми е голяма и ще се опитам да подредя по друг начин работния си ден, защото няма да мога да издържа на такова темпо. Искам да обърна внимание на всеки и да помогна на всеки гражданин, който идва при мен. Ще се наложи да разпределя работата си. Приоритет за мен е да се запозная в детайли с проблемите, които има в Шумен. Ще създам организация и дисциплина общинската администрация да обслужва бързо и качествено гражданите.
Отношението ви към създаването на електронна община като крачка към улесняване достъпа и прозрачността в работата на местната власт?
От 1 декември открихме дежурни каси за гражданите, които са отворени извън работното време на Общината. Гишетата за обслужване на гражданите по обед са с плаващо работно време. От 1 януари гражданите на Шумен ще могат да си плащат данъците по електронен път.
При фрагментацията на местния парламент и участието на политици от девет партии очаквате ли предизвикателства или ще държите за консолидация при решаването на важните за хората и общината проблеми?
Очаквам, че въпреки големия брой представени партии в местния парламент, ще се гласуват важни и смислени решения в полза на гражданите. Вярвам, че избраните съветниците са достойни шуменци, които ще работят в интерес на града и общината.