Г-жо Захариева, каква е вероятността според Вас референдумът да бъде успешен?
Референдумът е успешен, защото вече се случва, въпреки че преди това два пъти беше отхвърлен. Първо беше отхвърлено искането на президента, след това и призивът на над 570 000 българи. Успехът е в това, че хората искаха референдум и той след няколко дни ще бъде факт.
Какво е Вашето наблюдение - достатъчно ли е информирана обществеността по въпроса за електронното гласуване?
За съжаление едва в последните дни се вижда кампания, затова голяма част от хората не са добре информирани по темата. Прави ли ви впечатление, че дори липсват агитациите „за“ и „против“ електронното гласуване? Липсва информационна кампания и не се чуват аргументи в нито една от двете посоки. Вероятно защото информираният и осъзнат избор не може да се манипулира и насочва в желани, от някои политически сили, посоки.и осъзнат избор не може да се манипулира.
До колко не е ефективна разяснителната кампания показва фактът, че все още някои хора мислят, че електронното гласуване ще замести това с хартиената бюлетина. Част от българите не знаят, че електронното гласуване ще бъде още една опция на гласоподаване. Всички ние губим от липсата на разяснителна кампания по темата, включително и партиите. Радвам се, че през последните дни се забелязва някакво раздвижване по темата и се надявам кампанията за националното допитване да е по-ефективна през оставащите 2 дни.
Каква е причината да се мълчи по темата?
Този въпрос е толкова значим, че може да промени избирателната активност и да окаже влияние на изборните резултати. Електронното гласуване може да промени начина, по който се управлява страната. Явно част от партиите ги е страх и затова не провеждат кампания нито „за“, нито „против“. Референдумът е важен за нас, за българите в чужбина, за хората в неравностойно положение, за възрастните хора, ще можем да гласуваме, където и да се намираме. Всички знаем, че купеният вот ни е проблем, наясно сме колко много се пише и говори по тази тема, когато наближат избори. Вотът в подкрепа на електронното гласуване е глас против купения вот. Също така е мит, че гласуване с хартиена бюлетина е по-сигурно и тайната на гласуването е по-голяма.
Обезсмисли ли се референдумът след като отпаднаха другите два въпроса и допускате ли, че голяма част от хората може да са се отказали да гласуват, защото въпросът е само един?
Точно това се опитват да ни убедят партиите, които застават зад статуквото и искат неговото запазване. И трите въпроса бяха важни. Електронното управление е бъдещето, електронното гласуване – също. Защо трябва да чакаме развитието на технологиите само да наложи това да се случи? Вече сме ужасно закъснели с въвеждането на електронното правителство. Защо да не сме едни от първите в електронното гласуване? Референдумът от своя страна е важен сам по себе си като най-висшата форма на пряката демокрация. Той не зависи от броя на въпросите, а от случването му – да бъде зачетена волята на хората. Тя стана ясна преди малко повече от година, когато бяха събрани над 570 000 подписа на българи в подкрепа на предложението на държавния глава за допитване до хората. Истината, е че хората искат да бъдат питани, по всичко личи, че имат желание да участват пряко в управлението на държавата.
Гражданското общество у нас може да влияе пряко в процесите на управление и няма нищо по-естествено от това да му бъде предоставено това право. Всеки ден получавам десетки съобщения в социалната мрежа от наши сънародници в България и чужбина, и с радост установявам, че хората са наясно – референдумът си е техен и е важен за тях. Важно е да се гласува на референдума, независимо от позицията – дали тя е „за“ или „против“. В неделя трябва да отидем и да гласуваме, за да покажем че искаме да бъдем питани, че искаме волята ни да се зачита, че можем и ще контролираме решенията на политиците и че те трябва да се съобразяват с нас.
Ще се промени ли наистина животът на хората, ако референдумът бъде успешен и в България се въведе електронното гласуване?
Много близо сме до това референдумът да бъде задължителен, а както казах по-рано в разговора ни – той вече е успешен. Убедена съм, че националното допитване ще промени живота за всички нас. Електронното гласуване е бъдещето и сила, която ще направи българите отново ангажирани към случващото се в страната им, независимо къде се намират те или с какво се занимават. Референдумът ще подхрани демокрацията, допитването до хората ще предпазва и политиците от допускането на грешки, ще върне доверието в институциите, ще ангажира всеки от нас, ще постави управлението в пряка зависимост от волята на хората. Най-важното е неделя е да покажем, че искаме да бъдем питани като гласуваме. Референдумите правят политиката по-прозрачна за обществото. А колкото по-прозрачно се вземат решенията в политиката, толкова по-високо е и доверието на гражданите в управляващите и институциите, толкова по-голям е и стимулът на хората да допринасят индивидуално за успеха на държавата си. Всеки глас е значим, и когато хората почувстват, че са чути, че мнението и гласът им имат значение, това ги мотивира да бъдат активни и ангажирани. Този факт, сам по себе си е голяма промяна.
Ще гласувате ли на 25-ти октомври?
Винаги гласувам на избори, но този път е по-различно. Различно е защото с референдума можем наистина да променим живота си като направим пряката демокрация част от него. Все се оплакваме, че политиците се сещат за нас само когато им трябваме – като наближат избори, ами да им покажем, че сме важни 12 месеца в година, а не веднъж на 4 години. Да им покажем, че не могат да купят гласа ни и съвестта ни. Да покажем всичко това като просто гласуваме!