Г-н Зеленогорски, след като беше отхвърлен антикорупционният закон и орязаната съдебна реформа, заговори се за скритата коалиция между ГЕРБ и ДПС в Народното събрание, коя е червената линия, която Реформаторският блок няма да престъпи и ще напусне управляващата коалиция?
Ситуацията в международен план е толкова тежка, че да оставим България без правителство и да я тласнем към предсрочни парламентарни избори, ще бъде едно много тежко решение. Провеждат се извънредни избори в Турция и Гърция. Проблемите с бежанците, проблемите в Сърбия, „Ислямска държава“, конфликтът в Украйна, руските самолети – много е тежко да водиш кораба в това бурно море. Ние проявяваме максимална кооперативност, но не бихме продължавали да нарушаваме и не бихме искали да нарушим част от най-важните си принципни причини, поради които сме подкрепени от хората. Затова конституционните промени, съдебната реформа, антикорупционното законодателството, реформата в здравеопазването, образованието и отбраната са от изключително значение. Ние ще продължим с много настоятелния си подход към нашите партньори и ще търсим решение за по-бързото във времево изражение приемане на тези важни неща. Колегите от ГЕРБ и Патриотичния фронт се държат доста кооперативно. Надявам се, че и колегите от АБВ ще направят необходимата стъпка за да гарантираме стабилността на управляващото мнозинство. Не можем да си позволим в този момент да говорим за нищо друго, включително и за някакъв партиен интерес, освен за този на България и гражданите на България. Нашето търпение не е безгранично. Специално за антикорупционния закон в началото на декември ще внесем отново проект. Ако някой си мисли, че това ще бъде беззъб проект, който ще се хареса на всички, няма да е така.
Вярвате ли, че ще се намери воля през декември да бъде приет новият антикорупционен закон?
Аз съм убеден, че ще бъде приет. Имахме преговори с колегите от ПФ. Изчистваме си позициите и се надявам в следващия законопроект всичко да е наред. Ако се случи още един път подобно нещо - кабинетът да внася законорпоект, а парламентарното мнозинство, което е излъчило същия този кабинет, да го отхвърли, ще е много сериозен проблем.
Възможно ли е отделни партии от РБ да оттеглят подкрепата си към кабинета? Реформата на министър Москов от ДСБ беше приета, но не така се случи с антикорупционния закон на вицепремиера и лидер на ДБГ Меглена Кунева.
И реформата на министър Москов не мина в пълната цялост, в която той искаше това да се случи. Слава Богу, законопроектът за лечебните заведения мина. Нямам впечатление, че при РБ се делим в момента на тези, които са им минали реформите и на онези, на които не са. Ние от ДБГ ясно изразихме становището си, че при определени обстоятелства, бихме преразгледали участието си в мнозинството и в правителството. Оттук насетне ще направим всичко възможно антикорупционното законодателство да бъде прието. Лош сценарий е да не минат промените в конституцията, съдебната реформа и антикорупционното законодателство. Това е много лош сценарий, който може да доведе до тежки и драматични решения. Аз не мога да изчисля какво може и какво не може да се случи. Утре мигрантите ще решат да минават не през Сърбия, а през България и влизат 50 000 бежанци. Нима мислите, че сме безумци да съборим правителството? Ние сме отговорни хора и отговорни политически сили и трябва да бъдем достатъчно разумни, ако се окаже, че има много тежък проблем, да оставим настрана дори и подобни проблеми, за да не допуснем страната да навлезе в някаква изключително тежка криза. Не мога да ви отговоря за конкретна червена линия, защото ние сме в нормална обстановка. Обстановката на Балканите и изобщо в Европа е изключително тежка към този момент и всеки трябва да се съобразява с това.
Трудно стигнахте до единна регистрация на Реформаторския блок за местните избори. Говори се отдавна за единен лидер, ще пръстипите ли към излъчването му?
Най-важното за мен е да имаме единни кандидати за кметове. В почти 90% от случаите се справихме – да имаме единни листи и да стане ясно, че блокът се явява единен. Съществуват и места, където някои от политическите сили в блока имат различно мнение по отношение на един или друг кандидат. Например във Варна подкрепяме Чавдар Трифонов. Оттам насетне всякакви тълкувания, че СДС подкрепя настоящия кмет, за мен са без значение. За мен има един Реформаторски блок, който е изразил подкрепа си за Чавдар Трифонов, който е издигнал Георг Спартански в Плевен или Борислав Чилингиров в Самоков. Възможно е в десетина случаи да надделеят някакви местнически амбиции и някакви наслоени междуличностни или межупартийни конфликти, поради което някоя от партиите да използва друга регистрация и да участва на изборите по друг начин. Ще има и такива случаи, но те ще бъде по-скоро изключение.
Аз Ви питам за лидер на целия Реформаторски блок.
Да, аз казах, че първо трябва да се справим с местните избори. Трябва да приключим с тях и да установим, че колегите по места работят кооперативно и работят заедно, минали са пътя един към друг и имаме възможност да вървим към консолидация. Единен лидер не решава въпроса. Въпросът е единен механизъм за вземане на решения – да кажем консолидация на база федеративен принцип, единни ръководства, които вземат определен вид решения по определен начин. Просто няма магическа формула – избираме един човек и всичко тръгва по мед и масло. Това е един път, който трябва да бъде извървян и ако се избърза, е възможно да се направи грешка. Аз виждам, че структурите по места вече работят доста добре заедно. Минахме през два успешни вота – европейския и парламентарния. Надявам се сега на местните избори да бъдем по-консолидирани по места, като управляващи в общините или като опозиция. Тези резултати и тези действия ще покажат до каква степен вече сме готови да вървим към тази желана от част от партиите консолидация.
Г-н Зеленогорски, влязохте в Народното събрание с обещанието да разчупите статуквото, чието лице стана депутатът от ДПС Делян Пеевски. Намаля ли влиянието му според Вас?
Да персонифицираме в една личност с едно име целия проблем на България очевидно не е съвсем вярно. По-голям е проблемът с това, че функционират такива механизми, които позволяват да се създаде възможност политически среди да проникват в бизнеса и обратно – в съдебната власт, в медиите и да се създават такива образувания, които излизат извън конституционно установените. В тази посока имаме успех. Имаме такъв и по отношение на опита да ограничим кражбите в енергетиката, станаха промените в ДАНС, изплатихме 3,6 млрд. лева на хората от фалиралата КТБ, има ново ръководство на БНБ. Скоро ще има нови ръководства и в регулаторните органи. Това са все стъпки в правилната посока, които да не дават възможност да се стига до такива случаи, като с един или друг политик, който излиза извън конституционно установените норми на поведение и на вземане на решения и правене на бизнес.
Кога ясно ще зададете въпроса как Пеевски е спечелил толкова пари, както се заканихте?
Хиляди пъти са се задавали тези въпроси.
Защо все още няма отговор на тях?
Аз не съм разследващ орган, както разбирате. Всеки един народен представител, всеки политик, който е на определено ниво, трябва да отговаря на изискванията на определени закони. Поради тази причина ние твърдим, че само да се попълва някаква декларация и ако има проблем, да не може да се стигне до края в разнищването му, очевидно е контрапродуктивно. Затова искаме нов закон за антикорупция. Ако този закон се случи, всеки един ще може да бъде разнищен от „а“ до „я“, за да станат ясни всички тези факти, които смущават обществото за един или друг човек, който се занимава с политическа дейност.
Каква е програмата максимум за София?
Искаме да бъдем съществена част от бъдещото управление на София, независимо дали това ще се случи през общо мнозинство в Столичния общински съвет и през общо управление, или ще се случи през достигане на нашия кандидат до балотаж. Когато тръгваш и участваш в избори, можеш да си поставиш само една цел – тя е най-високата. Оттам насетне ще се случи това, което решат избирателите. Факт е, че има един много силен действащ кмет в лицето на г-жа Йорданка Фандъкова. Този факт трябва да се каже ясно. Факт е, че има множество успешни стъпки в София, но е факт, че ние имаме своята визия и своите кандидати, които могат да дадат и по-добро развитие на София.
Какво се случва с листата в София? Знаем имената на един-двама кандидати от блока, кога ще научим и останалите?
Надявам се до няколко дни да приключим с листите в почти всички общини в страната. Има такива, които са на арбитраж и горе-долу преговорите са приключили и са решени на 95%. Става дума не само за листи, но и за районни кметове. В някои от районите имаме и кандидати за селски кметове. Това е в един общ контекст и се преговаря пакетно. В София почти нямаме драми, но не бих искал да обявявам имена, преди да приключим.
Обявихте, че РБ ще разбие „бетона ГЕРБ“ в София. Какво се случваше през последните 4 години и това предизборен трик ли е като обещанието преди парламентарните избори да не се коалирате с ГЕРБ в Народното събрание?
Не разбирам за какъв трик става дума. И в момента една значителна част от потенциала на РБ е със смесени чувства към участието в тази коалиция. За нас по-важното беше да дадем една стабилност на България, каквато дадохме - да бъдем коректив на ГЕРБ, какъвто сме и да даваме верни решения за бързи реформи, което се опитваме да правим. Що се касае до стратегията ни в София, аз не бих могъл да бъда толкова детайлен, защото не се занимавам с това. Бих могъл да кажа за Плевен или областите, които аз наблюдавам. Очевидно е, че колегите, които са били общински съветници или са имали значителен опит в местното управление, смятат, че има доста финансови резерви, които могат да се използват, за да се управлява още по-добре софийската община. Виждате, че има проблеми, които периодично възникват – със синя и зелена зона, със строителството в Борисовата градина, със забавяне на определени проекти, с некачествено строителство. Тоест в един голям град при един такъв огромен обем на бюджета при всички случаи има и неща, които могат да бъдат критикувани.
Преди няколко седмици заедно с министър-председателя Бойко Борисов обявихте, че местните избори са един вид стрес-тест за управляващото мнозинство. Зависи ли стабилността на кабинета от тези избори и какъв е минималният брой кметове и общински съветници, които ГЕРБ и РБ трябва да съберат, за да бъде затвърдена коалицията?
Не сме си набелязвали конкретни числа, защото ако в София живеят 1,5-1,8 млн. души, в малките общини живеят по 1000 – 2000. Сравнявайки София със 150 малки общини очевидно би било доста неточно. По-важно е да видим в общините, които се управляват от ГЕРБ и РБ, колко население живее, а не чисто бакалски да пресметнем толкова общини за тези – толкова за онези. ГЕРБ и РБ ще имат изключително добри резултати на тези избори и ще демонстрираме, че и управленската формула, и правителството е стабилно. Все пак нека се вгледаме и каква част от населението живее в градовете, които се управляват от ГЕРБ и РБ или ще се управляват. Това ще бъде може би около 70% - да не кажа нагоре. Това е ясна оценка.
С какво финансиране Чавдар Трифонов се явява на изборите? Съществува ли нещо, което Ви притеснява около източника на средствата му?
Не ме притеснява нищо. Финансирането на всички наши кампании става по законоустановения ред. Ако някой твърди нещо различно, първо, би могъл да го попита и второ, да подаде сигнал, за да бъде направена проверка.
Той ще застане ли срещу фактора „ТИМ“, ако спечели изборите, и какво е вашето отношение към тях?
Не искам да навлизам в частни теми. Факт е, че това е една сериозна икономическа групировка, която определя до известна степен обществения климат във Варна. Нашият кандидат при всички случаи ще иска едно честно и почтено управление, което не допуска намесата на която и да е икономическа групировка в управлението. Има множество институции, които биха могли да кажат до каква степен едно или друго нещо, казано в общественото пространство, е факт или не е. Не съм прокурор, за да мога да преценя кой и по какъв начин е натрупал парите си. За мен е важно икономически групировки и субекти да не влияят на процеса по осъществяването на едни демократични избори за управлението на една демократична община. Ако това се случва, очевидно е противозаконно и Чавдар, аз и всички ние ще бъде против него.
Има ли случаи при които Вие подкрепяте леви кандидати, както и другият вариант - леви партии да застанат зад ваш кандидат?
В момента не се сещам за такива. Ако левите избиратели искат да подкрепят един кандидат, няма как да ги върнеш от секцията и да кажеш „не, вие понеже сте с лява идеология, не може да гласувате така“. На политическо ниво нямаме коалиции. Един кмет, когато бъде избран, той става кмет на всички. Ние навсякъде издигаме или подкрепяме кандидати, които са дясно-център и по-скоро дясно.
Питам Ви, защото Татяна Дончева, лидер на „Движение 21“, преди седмица обяви, че партията ѝ ще излъчи кандидати съвместно с Реформаторския блок по места, но не каза къде.
Може да звучи изненадващо, но много уважавам усилията на г-жа Дончева да даде възможност на едно по-модерно ляво и един по-модерен ляв проект да успее в България. За съжаление, социалистическата партия е дълбоко нереформирана. Няма как България да върви на един крак с едно дясно, което очевидно в момента е в подем и с едно ляво, което очевидно в момента е в застой или упадък. Всички ние в България имаме нужда от сериозен модерен ляв политически проект. В този смисъл гледам със симпатии към Татяна Дончева и „Движение 21“. Ако някъде се окаже, че бихме подкрепили един и същ кандидат, за мен това не е никаква драма.
Какъв е казусът около Вашия кандидат-кмет за Бургас и защо той се отказа? Беше ли съгласувано с останалите партии?
Беше съгласувано. Той оттегли кандидатурата си, защото останалите четири партии в блока вече бяха изразили становището, че подкрепят настоящия кмет Димитър Николов, който всички смятаме, че се справя добре. Г-н Живко Табаков прецени, че е по-добре блокът да остане единен и да подкрепим кандидатурата на г-н Николов, отколкото една част от блока да го подкрепи, а друга да играе отделно. Това е стъпка в консолидационния процес на Реформаторския блок, защото тук поставяме нашето партийно и лично отношение на по-ниска база от РБ и от това да имаме консолидирана позиция. Затова беше важно да се явим с единна регистрация. Хората виждат, че сме стабилен политически проект, който вече на трети вот се явява заедно.