Стелиян Стефанов: На Русе е необходимо прозрачно управление в полза на гражданите

10:05, 21 юли 15 25 Topnovini Автор: Topnovini
Председателят на Общинския съвет на ПП АБВ в Русе Стелиян Стефанов е едно от новите имена сред кандидатите за кмет на града. В края на юни участникът във вътрешнопартийните избори през пролетта, е избран единодушно за кандидат-кмет на Русе от своите съпартийци.

"Когато заставаме зад нашия кандидат, зад моя кандидат за кмет на Русе, връщане назад няма. Ние не го издигаме за да търгуваме подкрепа. Издигаме го за да правим кампания и да печелим. Това е положението". Това заяви в Русе лидерът на партия "АБВ" Георги Първанов, който бе в града за да представи кандидатите за кметове и общински съветници за общините Русе, Две могили и Бяла по-рано този месец.

Ето какво сподели и самият кандидат-кмет на Русе Стелиян Стефанов.

Как приемате оказаното доверие, с което бяхте номиниран за кандидат за кмет на Русе от името на АБВ?

На първо място искам да благодаря на членовете на русенската организация и оказаното към мен доверие от президента Първанов. Пред мен и нашия екип стои задачата да отстоим ценностите, заложени в програмата на АБВ - да направим ежедневието на русенските граждани по-достойно и приемливо, необходимост от цялостно отдаване на каузата за възраждане на самочувствието на русенци, стремеж към промяна на политическата матрица. Почти всичко ново е тръгвало от Русе. Надявам се това да се случи и сега.

Вече сме в края един пълен 4-годишен мандат на кмета Пламен Стоилов. Каква оценка бихте дали на него и неговия екип, както и на работата на Общински съвет?

Г-н Стоилов явно не намери границата между позицията на областен управител и кмет на Русе. Докато областният управител е държавник и трябва да изпълнява спуснатите разпореждания от централната власт, тук той трябваше да поеме по-лично отношение към управлението на града. В някои случаи той е забравил тази функция. Специално местното самоуправление е вземане на решения, с които се регулират политическите, социални и икономическите права на населението и възможността на местните общности да се управляват и да бъдат управлявани. Той не предостави на русенци възможността да бъдат съпричастни и ние реално не усетихме неговото лично отношение към управлението на града.

В Русе, в централната част, бяха направени няколко проекта, които реално допринесоха за облагородяването на града, но ако погледнем в аспект - как е направено, това е с цел изместване на центъра на града към емблематичния хотел Космополитън. Затова и обществото дава негативна оценка в едно скорошно проучване на "Барометът България". Тук русенци виждат как поетапно и с европейски средства се облагородява инфраструктурата около въпросния хотел.

Сред другите проекти, които в момента кметът Стоилов афишира за добре изпълнени, е бул. "Тутракан". Там липсва прозрачност - как точно се е осъществил. Имаше репортерски проучвания и проучвания на граждани, които сочат, че има съмнение за конфликт на интереси - от една страна за качество на изпълнението, от друга за обвързаност на определен кръг около същия хотел. Не можем да твърдим официално за това колко е законно, но можем да твърдим, че е неморално спрямо русенци.

Пламен Стоилов като цяло наблегна върху централната част на Русе. Имайки предвид лунните пейзажи в междублоковите пространства в някои крайни квартали, сега само предизборно се закърпват дупките на определени места.

Покрай довършването на зала "Булстрад Арена", съмнително се появи необходимостта от ремонт на Кръговото, за което бяха отпуснати над 26 млн. Това бе направено целенасочено за допълнително финансиране за залата. Има съмнения, че проектът за русенската зала е използван за "Арена Армеец" в София, а този тук е преработен. Остава съмнение и как старата инфраструктура от започналата да се строи преди близо 40 г. зала се използва и няма ли дублиране на дейности.

Остават неясни за хората и определени решения на Общински съвет, с които се отдават площи на арендатори за 3 месеца, в които те реализират бързи печалби за 70 000 лв., а Общината получава 3 000. Непрозрачното отдаване и на т. нар. русенска търла.

Няма прозрачност, обратна връзка и лично отношение.

Не се обръща и внимание на проблемите на обикновените хора. Мога да дам пример с електрически стълб в средата на улицата в квартал "Родина", въпреки съществуваща подписка и жалба до Общината, която е отговорила, че това не е неин проблем.

С това си отношение ясно кметът показва, че не го вълнува обикновения човек, а го вълнуват само корпоративни интереси и това, което централната власт му нареди.

Какво всъщност бихте искали да се промени в управлението на Община Русе през следващия кметски мандат?

При всички случаи повишаване на контрола и по-голяма прозрачност. Няма как нещо, което е без контрол да няма отклонение. Затова и има такъв резултат в проучването на "Барометър България" относно корупцията в Русе. Тази администрация поражда неблагоприятна бизнес среда и обществено недоволство. Ако един обикновен гражданин има намерение да реализира нещо, той среща много трудности и реално се чувства пренебрегнат. Ако обикновения гражданин иска да си свърши работата с институциите, той трябва да си вземе един ден отпуск. Работното време на администрацията трябва да е съобразено с нуждите на хората.

Така се стига и до тенденцията за напускане на града след повишената безработица, заради лошия бизнес климат и неблагоприятното оношение към гражданите на Община Русе. Явно това ще доведе до един тренд, в който градът ще изпадне в демографска криза.

Само допреди няколко месеца бе лансирана идеята за широко ляво обединение в Русе. На този етап обаче това изглежда почти невъзможно. В тази връзка как виждат сътрудничеството си с останалите леви партии след изборите?

Широко ляво обединение може към настоящия момент да се направи, но с изключение на БСП. Именно на Божидар Йотов е с основната вина, да не се случи пълно ляво обединение. Бяхме предложили няколко кандидатури както от наша, така и от тяхна страна на млади хора. Реално обаче не стигнахме до консенсус. Тук ясно личи волята на Божидар Йотов да наложи своето присъствие в Общински съвет. Защо обаче през 2011 г. той се отказа? Бяхме предложили общински съветник от БСП, млад човек, който обаче не беше приет. Емблематична фигура като ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" чл.-кор. проф. Христо Белоев е поставена на седмо място в листата на БСП. Това ясно и точно показва ролята на Божидар Йотов да разчисти своите опоненти и да не даде път за развитие на това пълно ляво обединение. От друга страна те не дадоха възможност за участие и на формациите от коалицията "Лява България". С тези социалдемократически формации сме се споразумяли, да участват в нашата листа с изборни места и с оглед преференцията, която съществува в момента в изборния закон, ще имат реална възможност да имат представител в Общински съвет. Единствено към момента с "Движение 21" на Татяна Дончева не можем да намерим общ език, тъй като просто не е ясно с кого трябва да преговаряме. Имахме покани към тях за срещи, които обаче не се осъществиха. Водим преговори и с "Българска левица", но те най-вероятно ще се явят с отделна листа. Очакваме все пак да подкрепят нашата кандидатура за кмет. Така че на практика ще има ляво обединение, но без БСП.

Какво очаквате от самата предизборна кампания?

Очакваме атаки срещу нас. АБВ обаче при всички случаи няма да води компроматна война. Каквото реши избирателят, това ще е. Очакваме достойно представяне и засилване на влиянието на АБВ в местната власт. Така ще можем да защитим ценностите, заложени в нашата програма, които са необходими на обществото. Без тях гражданите са аполитични и безразлични към изборния процес.

Какви ще са приоритетите за работа на общинските съветници на АБВ?

На първо място изграждане на канализация в кварталите "Средна кула" и "Долапите". Трябва да се наблегне и на развитието на другите населени места в общината като Николово и Мартен, които бяха забравени напоследък.

Трябва да се работи много и за екологията. Явно общинската администрация не намира причина да сезира държавните институции за проблемите напоследък. Това мълчание също поражда съмнение. Нашите общински съветници със сигурност няма да си мълчат при констатиране на нещо некоректно, независимо за коя партия се отнася и кого точно касае, по отношение на корпоративния интерес.

Много трябва да се работи и за подобряване възможностите за масов спорт. В крайните квартали няма площадки за стрийт-фитнес, което реално може да подобри и здравната култура на русенци. Необходимо е още от детска възраст да се захранва желанието за спорт и здравословен начин на живот.

Достъпната среда до училища и до администрацията също е много важна. Когато родители оставят или прибират децата си от училище, на някои места се образуват задръствания. В тази връзка имаме идеи за подземни паркинги под спортните площадки на някои училища.

Необходимо е и възстановяването на "Паркстрой". За снегоизвозване и снегопочистване е необходим и по-строг контрол от общината. Ликвидирането на общинския гробищен парк също е притеснително.

Не се работи нищо и по отношение на Дунавската стратегия. Тук се кръстосват два коридора, благодарение на които Русе винаги е имал предимство. Нито една администация не се е възползвала от това. Трябва да се правят трансгранични проекти, да се подобрят връзките между България и Румъния, да се подобри правната рамка, ако е необходимо. Налице са само гръмки обещания, които въпреки съвпадението на партийната принадлежност на кмета Пламен Стоилов с тази на правителството, не се случват. В Бургас, Велико Търново ситуацията е подобна, но нещата се случват. Ние сме на 149-о място по усвояване на евросредства. Затова може да се вини само кмета и общинската администрация.

Това са основните насоки, които нашите общински съветници ще отстояват и винаги ще бъдат гласа на русенци.

Реклама

Реклама