Какви са нагласите за предстоящите местни избори за групата на БСП? Как БСП ще се опита да разбие „бетона на ГЕРБ” в общинския съвет?
Факт е, че ГЕРБ имат мнозинство в общинския съвет. От 61 съветници, те имат 33-ма, което им позволява да вземат почти всички решения, без да има необходимост от подкрепа от останалите политически сили. Според мен обаче една такава ситуация е полезна, както за града, както за управлението на общината, така и за самото общество. Подобна ситуация понякога прави субекта и до голяма степен самонадеян, и до голяма степен да е достатъчно прецизен във вземането на решенията, знаейки, че може да прокара всяко едно само по себе си. Затова смятам, че дотолкова, доколкото демокрацията изисква вземането на решения да бъде в условията на консенсус и да се постигне най-добрият резултат, всички политически сили, не само БСП, трябва се борят да променят статуквото в Столичния общински съвет. Целта е да се получи ситуация, в която нито една политическа сила да няма паритет. Т.е. контролът върху политическите сили тогава би бил гарантиран и би бил ефикасен. Тогава и гражданите ще са спокойни, че чисто лобистки решения няма да бъдат вземани.
Ще успее ли БСП на тези избори да събере повече общински съветници и вие самата ще се кандидатирате ли отново?
Да, ще се кандидатирам. Аз съм излъчена от район „Младост”, където аз живея. Дали ще бъда в листата, ще реши БСП, но по важното е, че хората ще решат дали ще съм общински съветник. Ние, както всички останали партии, сме с нагласата да съберем повече съветници отколкото имахме досега. Искрено се надявам да е както обикновено- промяната в БСП винаги е тръгвала от София, за добро или лошо. Ние изпихме горчивата чаша на многото разочарования, които поднесохме на нашите избиратели. Много ми се иска да вярвам, че те няма да ни накажат в София за грешките, които смятат, че правят други лица на друго място, по друго време. Ние ще получим оценка като представители именно на местната власт и искрено се надявам, че ще бъдем по-голяма група, за да имаме по-голяма тежест и за да можем предложенията, които имаме, намеренията, които имаме, да можем да ги реализираме. Не искаме да бъдем в позицията на хора, които критикуват, но бетонното мнозинство приема като сведения техните критики и продължават напред уверено.
БСП излъчи 15 кандидатури, сред които ще бъде избрана една, която ще се яви на изборите за кмет на София. Голяма част от имената са известни политически личности. Ето например отново е номиниран Георги Кадиев, който вече веднъж влезе в битка с Йорданка Фандъкова, но загуби. Ще успее ли вашият представител да спечели битката на тези избори и с каква стратегията?
Действително Кадиев е един от кандидатите. Ние сме партия, която има устав и го спазва. В този смисъл, спазвайки процедурата по издигане на кандидатурите, проведохме своите районни конференции, които излъчиха своите кандидати и градската конференция на 25 юли ще вземе решение кой ще има ангажимента и тежката задача да се докаже като един силен опонент на безспорно утвърдената като авторитет Йорданка Фандъкова. Много се надявам на колективния разум, че ще успеем да излъчим най-добрият кандидат. Надявам се, че и след като излъчим този кандидат, ще успеем да овладеем страстите, които са неизбежни, но те трябва да бъдат в момента на избора. След това ще постигнем нещо, което за мен е много решаващо- да работим като един отбор за този кандидат. Затова е много важно и каква листа ще излъчи БСП. Защото общинските съветници, това са редниците, които всеки един, който е тръгнал да става маршал, трябва да има за да себе си. Градът има своите успехи, но има и толкова сериозни нерешени задачи, че ако един кандидат успее да формулира тези нерешени въпроси и не само да ги формулира, но и да посочи рецептата за тяхното решаване, мисля, че не е толкова трудно да получи доверието на софиянци.
Харчат ли се правилно парите на столицата?
София има висок бюджет. Разбира се не е достатъчен, защото парите никога не стигат, но тук идва въпросът дали тези пари се харчат правилно и дали се влагат в правилни проекти. Тъй като само изразходването на средства само по себе си не решава проблема. И за това нашите амбиции по отношение на направленията и най вече по отношение на качеството на правене на тези проекти. За съжаление, имаме лоши примери за недобро качество и да се твърди само, че тези обекти се инспектират и с налагат глоби на фирмите, не е достатъчно. Какво означава на една инвестиция или на една усвоена сума от 50 млн. лв, това че си наложил 600 хил. лв. санкции на строителя? Бога ми, той навярно тогава, когато е предлагал условията и показателите, за да спечели поръчката, той най-вероятно е калкулирал и санкцията. Така че глобата е хубаво нещо, но да залагаме само на глоби, а да не сме прецизни при самия избор не е правилно. Да, действително обществените поръчки се определят от закона, но в крайна сметка възложителят е този, който трябва да подбере изпълнителя по такъв начин, че да обезоръжи до голяма степен участника в поръчката да не играе с ниски цени и да предопределя ниското качество още в началото на конкурса.