Г-жа Петрова, Вие сте част от общинската администрация в Русе от 2012 г. Как се решихте на това предизвикателство и защо се насочихте към дирекция "Култура и образование"?
Всъщност аз не съм се насочила. Кметът на Община Русе Пламен Стоилов ме покани на един разговор, който на практика бе покана да се включа в екипа му в тази сфера. Това бе предизвикателство за мен, защото съм убедена, че имам какво да дам в областта на хуманитарните дейности. Харесах екипа преди всичко и това бе причината да се съглася. Видях още с първите си срещи с тези хора, че може да се разчита на тях, харесах това, че са идейни и млади, че желаят нещата да се случват по по-различен начин, което вече е факт.
С оглед на опита Ви в журналистиката и от другата страна на местната политика - Общинския съвет какви са наблюденията Ви за развитието на сектора "Култура" в Русе?
Отстрани изглежда лесно. Изглеждайки така, човек смята, че има много основания да бъде критичен, да бъде негативно настроен, прекалено изискващ, защото пред очите му е само крайния резултат. В интерес на истината е много трудно да се организира едно мащабно събитие, което да остави дълготрайно впечатление, въздействие и желание да се повтори.
В годините, в които съм отразявала културни събития, не съм си давала сметка какво стои зад организацията им. Особено когато организацията се прави с публични финанси. Когато става въпрос за частна инициатива, нещата стават много по-лесно, в кратки срокове и решенията се вземат бързо. Тогава и човек се отчита само пред себе си. Когато става дума за харчене на публични финанси в областта на културата - това е една изключително сложна административна машина. Във всеки случай хората, които работят тук са педантично отговорни за всяка стотинка, която се харчи за култура, образование и въобще в хуманитарната сфера.
С оглед на това сега, вече след няколко години от другата страна, как смятате, че и местната власт може да е катализатор за развитие на сектора "Култура"?
Това, което мислехме да правим и вече правим са събития, които се случват за първи път или имат историческа предпоставка да се случат именно в Русе. Много силна политика се оказа тази, да се обърнем към недалечната история на града, към тази слава, която има на град на първите неща. Когато нещо стъпи на толкова силна и здрава основа, то няма как да не се развие по най-добрия начин, който е възможен. Така всички събития, които оставиха траен и приятен спомен у хората, стъпиха именно върху тези "121 премиери" - нещата, които са се случили за първи път в България в Русе.
Това е една последователна политика, за която съм изключително благодарна и на кмета на Община Русе, и на зам.-кметовете, и на колегите ми от хуманитарния сектор, защото всички я следват и изпълняват стриктно и придържайки се точно към заложенеото в първоначалната програма - Русе да се възроди, като се обърне ретроспективно към историята си и погледне напред към бъдещето си. Разбира се, това, с което Русе се слави, като фестивала "Мартенски музикални дни", който през тази година имаше 55-то издание, е нещо, което ще продължава да се развива и да е флагман на класическата култура в Русе. Разбира се и младите хора, които имат по-разкрепостено мислене, биха искали да видят и събития, които работят на тяхната "тънка струна". Затова и правим неща, като "Мисия Русе" със световноизвестния композитор Тим Щайнер, Фестивала на ледените фигури, който през тази година ще е още по-мащабен, Фестивала на пясъчните фигури и ред подобни неща, които привличат не само русенска аудитория, но и хора от цялата страна.
Политиката в културата е насочена към това - в културната година да има няколко мащабни, силни, сериозни и запомнящи се събития, а не да се разпиляваме в много на брой десетки събития, които да останат незабележими и назапомнени за хората. Затова и решихме, че през тази година и годините напред ще се фокусираме върху мащабните събития, които възпитават хората на отношение към културата.
Искам да подчертая, че едно такова събитие, като например Фестивала на ледените фигури или Фестивала на пясъчните фигури, излиза от рамките на културата, независимо, че има културен аспект. То се организира от хора, които дори нямат нищо общо с културата. Това са хора, работещи в пясъчна кариера, колеги, които се занимаваха с товарене и разтоварване на камиони, с логистика, откъде да минат тези камиони, подготовката на терена пък беше истинско строителство с избор на кофражни платна, трамбовачки и др., захранването на площадката и т.н. Към всичко това се прибавя и организацията на съпътстващата програма, обслужването на артистите с трансфери на летища, настаняване и т.н. В едно такова събитие се възпитава отношението за работа в екип, възпитава самите хора и отношението им към културата. За организацията на тези две събития работи буквално цялата Община. Самите скулптори споделиха от своя страна, че начина, по който всичко се случва пред очите на хората, възпитава и самата публика. Именно там трябва да са насочени усилията - да покажеш нещо различно, че именно тук се случват тези неща. Това възпитава и прави хората по-одухотворени.
Всъщност можем ли да очертаем какво ново и различно се случва ще се случва по време на традиционните събития и какво ново започва да се случва за първи път и тепърва предполага да се превръща в традиция в Русе?
"Мартенски музикални дни" например е събитие, което има много накъде да се развива. Разбира се, трябва да се пази и съхранява негова класическа същност, защото това го е превърнало в много популярен фестивал не само у нас, но и в Европа. Възможностите, които тепърва ще има, като например новата зала - ще дават възможност да се канят много по-големи имена за участие. Смятам, че едно-две такива участия ще имаме в следващите Мартенски музикални дни, именно защото културната инфраструктура ще ни позволява това.
Отделно събития, които ни показаха, че са много харесвани, популярни и очаквани сред хората, като Фестивала на пясъчните фигури и Фестивала на ледените фигури, със сигурност вече ще се случват като традиция в Русе. Други неща, които със сигурност ще продължат да се случват са летните пърформанси - салса и зумба партита, които събират много хора на откритите пространства. Този формат "Аз, градът", който започна с проект на Министерството на регионалното развитие и благоустройството също показва, че е много добра рамка за съвременна градска култура и може да бъде продължен с развитие в определен аспект. "Римският пазар" например е толкова добре приет и харесван от хората, че през тази година ще се случи за четвърти път, вече извън рамките на проекта, но в рамките на "Аз, градът", на 27 и 28 юни на крепостта "Сексагинта Приста". Също в рамките на този формат има два проекта, които правим заедно с посолството на ФРГ в България. Единият е свързан с деца, това е една еко работилница, която ще бъде пред Доходно здание. С децата ще работят специалисти от сектор "Култура" в посолството на ФРГ. Една инсталация с 12 банера пък ще бъде разположена на Ларгото пред Операта, също свързана с предизвикателствата на климата - какво се случва с въздуха, водата и почвата и как да опазваме околната среда. Това също ще е на 27 и 28 юни.
Пясъчните фигури буквално оживиха крайбрежния кей. Затова и там ще се проведе "Дунав рок фест". Той ще е своеобразно "намигване" към Джулай морнинг. В Русе няма къде да посрещнем изгрева на 1 юли, но има къде да изпратим залеза. Затова и основен акцент в този рок фест е изпращането на залеза с група "Аналгин" и легендарния вокалист Звезди Керемедчиев.
В Деня на река Дунав 29 юни, отново на брега на реката, ще има концерт, пърформанс за деца, изложба свързана с реката.
През юли ще бъде второто издание на салса партито, което наред с най-добрите клубове от страната, ще събере и гости от чужбина - от Куба, Испания и Италия.
Операта е с много силен летен сезон със "Сцена край реката". В част от това има и ангажимент на Община Русе. Направиха много силно въздействие с "Класиката среща ABBA", а сега ще видим и "Класиката среща Queen".
"Алегра" е събитие, което се подпомага финансово от фондация "Русе - град на свободния дух" и събира много известни оперни изпълнители, които правят майсторски класове с млади таланти от цялата страна в Русе.
Друго интересно събитие, което вълнува няколко поколения русенци, е на 23 юли - откриването на "Арена Русе" с концерт на Лили Иванова и подобаваща пищна програма.
Това, което касае градската среда е откриването на паметника на Елиас Канети на 25 юли. Това ще е силно събитие с участието на 7 посланици от различни държави, културните аташета на няколко посолства, както и на всички в Русе, изкушени по един или друг начин от културата и литературата, учители и др.
В ранна есен е "Грийн рок фест" с участието на "Назарет". Това ще е и първата голяма рок група в новата зала.
А дори още от август започваме подготовката за второто издание на Фестивала на ледените фигури в Русе.
Опитваме се да правим неща, които да ангажират много хора и да остават в съзнанието им. Хубавият спомен възпитава. Когато всеки ден минаваш покрай нещо хубаво, то възпитава.