Сашо Кунев: Бисерна ще стане най-атрактивната пещера в България

16:32, 23 юни 15 25 Topnovini Автор: Topnovini
Сашо Кунев е роден на 4 март 1964 г. в Шумен. По професия е инженер лесовъд, завършил е Лесотехническия университет в София през 1992 г. Цялата му професионална кариера е свързана с горите. Бил е началник участък в Горското стопанство във Велики Преслав, главен инженер на Горското стопанство в Смядово. До 2006 г. е бил изпълнителен директор на “Шумен лес” АД.

От октомври 2014 г. е директор на Природен парк “Шуменско плато”. Има многобройни хобита, всичките по някакъв начин са свързани с природата и туризма- колоездене, лов, езда и др. Като запален ловец стигнал чак до Намибия и Мозамбик на сафари и до езерото Байкал на лов за мечки.

Как върви изпълнението на проекта ”Устройство и управление на природен парк “Шуменско плато”?

Към момента за всичко, което е предвидено като дейност, процедурите са минали, сключени са договорите. Остана една процедура - за доставка на оборудване за пещерата - датчици за видеонаблюдение и до другия месец ще бъде сключен договор с изпълнителите. Различни фирми кандидатстваха по обособените позиции. Тези датчици ще се монтират след като се изгради вътре пещерата и се окабели. Имаме датчици за тектоничните движения, за земетръса, за изследване на радон, броячи на прилепите и др. И това ще бъде последният етап, който ще се направи.

Всички останали дейности по проекта се изпълняват – работи се в пещерата “Бисерна”,  строи се обсерваторията до Летния информационен център на паметник “Създатели на българската държава”, възстановяват се заслони и кътовете за отдих. Предстои откриването на административната сграда на Информационния център на входа на “Кьошковете”.

Какво ще могат да видят посетителите в пещерата “Бисерна” и ще стане ли тя атрактивен обект за туристите?

Отвън пред пещерата се изгражда буферно помещение, в което ще има зала с монитори за видеонаблюдение и онлайн връзка. По протежение на цялата пещера, която е над 700 метра, ще се направи бетонна пешеходна пътека с парапети. Специално осветление ще акцентира върху атрактивните части на пещерата – сталактити, сталагмити. Отделно в края й, където е голямата зала, лазерни лъчи ще осветяват вътрешността на пещерата. Достатъчно много средства са предвидени за нея – около 2 млн. лв., и смятам, че “Бисерна” ще стане най-атрактивната пещера в България.

Цялата информация, която ще идва от датчиците и сензорите вътре, ще бъде приемана в сървърно помещение навън и оттам с интернет връзка ще се препраща към Летния информационен център на Паметника и долу към Административния център на входа на “Кьошковете”.

До края на септември пещерата трябва да е напълно готова и да отвори за посетители.

Сега е размножителният период на прилепите, съобразяваме се с предписанията на специалистите, работим отвън, а от другата седмица ще влезем и вътре в пещерата.

Колко ще е входът за пещерата?

Ако питате мен, най - добре ще бъде да се влиза безплатно, но от Агенцията по горите може би ще ни наложат някаква цена. Ние сме нейно поделение и приходите ще отиват направо за Агенцията, те не остават за парка.  Дори сега ако направите едно дарение за парка, тези пари ще отидат директно в София, пък дали ще ги върнат за нас, това е друг въпрос. Аз затова, като ме питат хора дали да дарят пари, казвам по-добре с доброволен труд да направим нещо за парка - това ще остане. Ние сме на бюджетна издръжка, която е 8 000 лв. годишно, имаме и 300 лв. касова наличност месечно. Но да не говорим за издръжката.

Има ли желаещи да помогнат?

Да, често идват хора, които искат да почистват, деца, членове на туристическото дружество. Има много хора, които обичат природата. Със съвместни усилия можем да превърнем платото в страхотна атракция. Работим много добре с Шуменския университет, студентите са ангажирани.

Какъв е срокът за откриване на Обсерваторията?

- Пак през септември, на 28 септември ще има голямо лунно затъмнение, идеята е да го гледаме оттам. В университета хората от 5 години са купили телескопите пък нямаше къде да ги сложат. Хванахме се, ще я направим тази обсерватория, защото това е за града.

Кога отваря врати новият Информационен център на “Кьошковете”?

Започва да работи от месел юли и ще бъде отворен и в събота и неделя. Хората ще могат да отидат там, да си вземат сутринта напитки от кафе машината, да разгледат картата и да тръгват на разходка. Сега по нов начин се обозначават всички туристически маршрути на платото и така те ще бъдат отразени и на картата. Основните маршрути са 5, навсякъде ще бъдат подновени и кътовете за отдих, заслоните и пейките. Проблемът обаче опира и до туристи, които рушат създаденото.

Как хващате нарушителите?

Трудно е, работим с полицията, с Общината. Борим се. Нямаме право да ги глобяваме за високата скорост, с която карат на платото.

Можем да налагаме санкции по Закона за горите за извършване на нерегламентирана сеч. Нямаме този финансов ресурс, а и човешки, че да обхванем всички нарушители. Съвместно работим с горските инспектори, но проблемът отново идва до съзнанието на хората.

Шуменци имат сантиментално отношение към този парк, а в същото време се оказва, че не го пазят достатъчно. Така ли е?

Така е, нерегламентираните сметища са най-големият проблем, изхвърлят строителни отпадъци с чували на платото. Правим акции с общината и с БКС да ги извозваме после. Хвърлят навсякъде, вместо да ги занесат на сметището. Има и коли разглобени горе до Телевизионната кула на пътя. И пак опираме до съзнанието на хората.

Всеки отишъл, направил си е пикника, но не си събира боклуците, а ги оставя навсякъде. Ние няма как да чистим след всеки турист, не сме хигиенно предприятие.

Подновяват ли се сега заслоните?

На всички заслони се прави реконструкция – подменят се покривите, слагат се нови пейки и огнищата се пооправят. Тези заслони са достатъчни, няма нужда от нови, стига да ги пазим. Сега изграждаме нова северозападна площадка за делтапланеристите. Подготвяме и нов екстремен веломаршрут за спускане, който ще бъде от Паметника надолу към града. Купили сме специални колелета, с които ще се правят скокове, има шлемове, ризници и специално оборудване за мераклиите да вдигнат адреналина си. Работим съвместно с велоклуб “Илчов баир”.

Какви идеи имате за развитието на парка?

Смятам да кандидатстваме сега по новия програмен период. Да направим един проект за изграждане на пешеходна и велоалея по пътя от паркинга на паметника “Създатели на българската държава” до Шуменската крепост. Да се направи успоредно на пътя, в гората, защото сега хората вървят по шосето. Ще кандидатствам и с проект за видеонаблюдение на заслоните, за да се спрат вандалщините.

Как ще отбележите 24 юни - Еньовден?

Сутринта в 5.30 очакваме всички желаещи да се включат в празника на паркинга на Паметника. Има програма, ще спазим традицията за посрещане на изгрева и бране на билки. По-късно в 11 часа ще бъде откриването на Информационния център на Кьошковете. Преместването на администрацията ни там обаче ще трае няколко месеца. Целият екип сме от 5 души- четирима експерти и аз като директор, още трима работят по проекта и имаме един външен IT специалист. И в този състав наваксахме всичко, цялото закъснение по проекта. Като отидох на 1 октомври бяха 11 човека, с двама юристи, които не бяха виждали къде е платото и само получаваха заплати.

Реклама

Реклама