Почти пълно фиаско за българите в Токио

08:30, 02 авг 21 / Спорт 25 5347 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

В сутрешната сесия от лекоатлетическия турнир на старт застанаха двете ни представителки в спринта на 200 м при жените - Инна Ефтимова и Ивет Лалова-Колио. И двете останаха на 5-о място в своите серии и отпаднаха от борбата за 1/2-финалите.

В трета серия Ефтимова финишира последна с време 23,42 сек., с една стотна по-бавно от най-добрия ѝ резултат тази година. В пета серия пък Лалова остана предпоследна с лично постижение за сезона от 23,39 сек. Това отреди на нашите позиции извън Топ 30 на общото класиране - Ивет е 31-ва, а Инна е 33-та от 41 участнички в дисциплината.

България ще има втори медал на Олимпиадата

По регламент за втората фаза се класираха първите три във всяка от общо седемте серии плюс четирите най-добри губещи времена. Най-бърза в пресявките беше намибийката Кристин Мбомба със световен рекорд за девойки до 20 г. - 22,11 сек., а с най-слаб резултат извън челните тройки в 1/2-финалите влезе гъркинята Рафалия Спанудаки - 23,16 сек.

Снимка: Български олимпийски комитет

Неуспешно начало за българската борба

Неуспешно начало за българската борба на игрите в Токио записаха и тримата ни борци. Турнирът по борба пък започна с почти пълно фиаско за нашите национали. От първите ни трима представители само един запази шанс за участие в репешажите за бронзов медал, а другите двама приключиха безславно.

В кат. до 68 кг при жените Мими Христова загуби първата си схватка с 5:7 т. срещу Меерим Жуманазарова (Кирг). Завършекът на 1/8-финала беше драматичен за българката, която 20 сек. преди края водеше с 5:4. Малко преди последния сигнал шампионката на Азия реализира успешна атака и обърна за 6:5, а впоследствие нашата загуби обжалване, довело до крайния резултат. На 1/4-финалите Жуманазарова отстъпи с 2:3 пред Блесинг Оборудуду (Ниг) и олимпийските игри приключиха за Христова.

Същото се случи и с Айк Мнацаканян в кат. до 77 кг в класическия стил при мъжете. В I кръг българският национал загуби с 1:3 т. от Божо Старчевич (Хър), след като направи две неуспешни атаки от партер, а опонентът му се възползва от единствения си шанс за две точки през втората част. На 1/4-финалите хърватинът бе надвит от Мохамадали Гераеи и това сложи край на надеждите за участие в репешаж на Айк.

Костадинова: Трудила съм се 17 години за този медал

Такъв шанс запази единствено Кирил Милов в кат. до 97 кг при класиците. Той стартира с победа с 3:1 над турчина Дженк Илдем на 1/8-финалите, след което отстъпи с 0:6 т. пред иранеца Мохамадади Сарави, който за малко да постигне технически туш, но две точки му бяха отменени в края. Надеждата на нашия е азиатецът да се класира за финала, за да го изтегли в репешажите за бронза, пише „Сега“.

Полуфиналите в категорията ще се проведат около 12:30 ч. българско време днес.

Снимка: БГНЕС

Трима наши плувци се прибират в България

Плувците ни Антъни Иванов, Йосиф Миладинов и Калоян Левтеров се прибират от Олимпийските игри в Токио.

Антъни Иванов, който е считан за водещия плувец на България, не се класира за полуфиналите на 200 метра бътерфлай. Последва надпревара на 100 метра бътерфлай, където той остана едва 29-ти и се прибира вкъщи.

Европейският вицешампион и български олимпиец Йосиф Миладинов пък се представи повече от достойно за България на финала на същата дисциплина. Това беше първият български олимпийски мъжки финал в историята на плуването, а българинът финишира осми във финалното класиране.

Калоян Левтеров пък приключи участието си в Токио, след като не успя да премине пресявките на 200 метра гръб, предаде Нова телевизия.