Антоанета Костадинова се размина на косъм от втори медал

08:10, 30 юли 21 / Спорт 25 3937 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

Българската медалистка от Токио Антоанета Костадинова завърши на 4-о място на 25 метра пистолет в олимпийската надпревара по спортна стрелба.

Преди седмица Костадинова завоюва единственото отличие за българин от Игрите в Токио до момента - сребро на 10 м пистолет, но малко не ѝ достигна днес да вземе второ отличие.

Костадинова се класира за финала с първи резултат от квалификациите. В решителната стрелба Костадинова беше стабилна, като остана сред последните 4. Двубой с представителката на Китай Сяо Дзяжуйсуан я остави на четвърто място с 28 точни изстрела, предаде bTV.

България с първи медал от Токио 2020

Мария Гроздева приключи кариерата си

Мария Гроздева не успя да намери място сред финалистиките и зае 28-о място. Това бе последното състезание в славната кариера на двукратната ни олимпийска шампионка.

С колоритен букет и много благодарности Българският олимпийски комитет отбеляза в Токио края на състезателната кариера на Мария Гроздева. Генералният секретар на БОК Белчо Горанов припомни паметните успехи на най-титулуваната родна спортистка, спечелила рекордните пет олимпийски медала, два от които златни, 12 европейски титли, общо 29 отличия от континентални първенства и 18 победи за световната купа.

„Благодаря на Мария за това, което е дала на българския спорт и на олимпийското движение. Тя остава в историята като една от най-великите, като посланик на България и пример за младите“, каза Горанов.

Развълнувана, Гроздева благодари на всички, които през десетилетията са спомогнали за тези успехи и са били с нея. За 30 години най-точните очи на нацията са уцелили общо 90 медала от елитни шампионати и турнири...След 38 години и 7 олимпиади Мария затвори пистолета в куфара и сложи точка на своята феноменална спортна кариера.

33 години по-късно - български плувец е на олимпийски финал

За първи път след игрите в Сеул`88 България ще има свой плувец на олимпийски финал. Йосиф Миладинов стигна до надпреварата за медалите на 100 м бътерфлай, влизайки с 4-то време в Топ 8 на олимпиадата в Токио 2020.

18-годишният дебютант на най-големия спортен форум финишира втори в своя 1/2-финал тази сутрин с резултат 51,06 сек., отстъпвайки единствено на олимпийския шампион на 200 м бътерфлай Кристоф Милак (Унг) - 50,31 сек, пише „Сега“.

Най-бърз преди финала беше световният рекордьор Кейлъб Дресел (САЩ), който постави нов олимпийски рекорд във втория 1/2-финал - 49,71 сек. По-бърз от Миладинов е още само Ное Понти (Швейц) с 50,76 сек., а финалната осмица допълниха Андрей Минаков (РОК), Матю Темпъл (Авл), Якуб Майерски (Пол) и Луис Карлос Мартинес (Гуам).

Финалът е утре сутрин в 4:30 ч. българско време.

„Радвам се много, че успях да се класирам за финал с четвърто време. Надявам се утре да съм в по-добра форма, да си подобря резултата. Сбъдна се една моя мечта. Радвам се, че успях да представям България на такова ниво. Мотивира ме, надявам се утре да плувам по-добре. Винаги ми е проблем, че тръгвам малко по-бавно първите 50 метра. Утре ще тръгна по-бързо ще дам всичко от себе си. Не знам дали са победими Милак, Дресел и Понти, надявам се утре да направя едно готино плуване, да се изкефя, да зарадвам България с едно добро плуване и най-вече да сме живи и здрави", каза щастливият Йосиф пред БНТ.

За последно България беше имаше участници във финал в олимпийския басейн преди 33 години. Тогава Таня Богомилова спечели първия и единствен до момента златен медал за родното плуване на 100 м бруст, а Антоанета Френкева извоюва още две отличия за страната ни - сребро на 100 м бруст и бронз на 200 м бруст.

От началото на 2021 г. Йосиф Миладинов постигна някои от най-големите успехи за плуването ми изобщо. През май той спечели първия в историята български медал при мъжете от европейско първенство в 50-метров басейн - сребро на 100 м бътерфлай в Будапеща с нов национален рекорд от 50,93 сек. По-рано през юли пловдивчанинът пък се окичи с два златни медала на европейското първенство за юноши в Рим - на 50 и 100 м делфин.