13-годишна спечели 100-км обиколка на Витоша с колело

16:28, 19 юни 21 / Спорт 25 4592 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

13-годишната Йоана Вълканова спечели 100-километровата Обиколка на Витоша при колоездачите. Състезателката на „Олимп“ сътвори сензация като изпревари далеч по-опитни и възрастни състезатели. Йоана за втори пореден път е сред медалистите в надпреварата, след като миналата година се нареди втора, съобщиха организаторите.

Друг уникален рекорд записа миналогодишната шампионка Христина Козарева.
След две поредни титли със стандартни велосипеди, сега тя стана първата в историята със злато и при електрическите байкове, които направиха своя дебют в Обиколката. Нещо повече – Козарева вече има невероятната колекция от победи във всички възможни надпревари по 100-километровото
трасе около Витоша: със стандартен велосипед, с бягане, с електрически байк и при дуатлонистите, които в рамките на два дни първо обикалят планината с колело и след това с бягане.

Едно от най-масовите и популярни спортни събития у нас отбелязва това лято своята 38-а годишнина. Над 2000 са общо участниците в емблематичното състезание, което отново е част от инициатива „София – европейска столица на спорта“.

Стартът на колоездачите бе даден на зазоряване - още в 6 ч. в съботната сутрин от Татяна Георгиева, председател на Комисията за децата, младежта и спорта към Столична община. След това дългата колона велосипедисти се източваше дълго към бул. „България“ в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.

Дъждът, студеният вятър и подгизналото от предишните дни трасе допълнително усложниха условията за състезателите, а и принудиха част от участниците да се откажат. Тази година новото е отделната група на електрическите велосипеди.

Над 70 състезатели потеглиха по трасето с тях и до края водеха оспорвана надпревара с другите колоездачи, сред които най-бърз се оказа Владислав Гюров от „Велораптор“. След като водеше дълго по разстоянието, той финишира за 4.51:53 ч. Това е далеч от поставения преди две години рекорд от под 4 часа, но за това спомогнаха
много тежкиту условия.

При дамите времето на победителката тийнейджърка Йоана Вълканова е 6.37:17 ч. „Малолетната“ шампионка бе лидерка още след 30-ия км и не допусна изпреварване до финала. Сред мъжете с електрически велосипеди победител е Добромир Чолаков, който стана първият в историята с подобна титла.

Тази нощ, точно в 23.59 ч. от паркинга пред резиденция „Бояна“ до входа на базата на БФС ще потеглят и бегачите. Очаква се най-добрите сред бегачите да финишират след 8.00 ч. в неделната сутрин. Най-смелите пък опитват дуатлона – първо 100 км с велосипед и няколко часа по-късно нови 100 км с бягане. Шампионът при тях ще стане известен по обед в неделния ден.