Коронавирусът, Мата Хари и „Оскар“ за цялостно творчество – големите кавички на ноември

09:00, 01 дек 20 / Големите кавички 25 5071 Шрифт:
Василена Йорданова Автор: Василена Йорданова

Коронавирусът продължава да е най-обсъжданата тема у нас и по света. Макар Covid-19 все още да е предизвикателство за науката и медицината, в България, оказва се, всеки е специалист по въпроса. Информационният поток буквално се задръсти от „експертни мнения“, които взаимно се отхвърлят.

Стари календари, извънземни и котката на Шрьодингер – големите кавички на октомври

Covid какафония

А управляващи и опозиция не успяха да намерят общ път за справяне с кризата. Разделени в оценките, разделени в мнението – обществото ни се оказа тотално разединено по всеки въпрос около новата болест и мерките, които се възприемат срещу разпространението ѝ.

И голяма вина за това имат не толкова експертите, колкото политиците. Те трябваше да се обърнат към специалистите и на база на техните познания и опит да въведат ясни, и предвидими мерки, които да убедят хората, че са необходими и правилни.

Това обаче не се случи и настъпи тотален хаос и масова психоза. През март от рафтовете в магазините изчезна тоалетната хартия, през ноември от аптеките изчезнаха лекарствата. Витамини, хранителни добавки, антибиотици – всичко се купуваше за всеки случай. И започна повсеместно самолечение. Изпаднали в паника мнозина се обърнаха към Спешна помощ, за да се стигне до там, че в София за денонощие 40% от сигналите не са били спешни.

Вместо да чуем успокояващи думи и мерки от страна на управляващите, които да ни вдъхнат кураж, че заедно ще се справим с кризата, те размахаха пръст на обикновените хора. И изведнъж цялата отговорност за ситуацията падна от плещите на властимащите, които отговарят за подготовката и организацията на здравната ни система. И така присъдата беше дадена:

Как ще ни стигнат европейците

И докато здравната система се задъхваше и изнемогваше, премиерът започна активна кампания под мотото „Всичко е наред!“. Нещо повече въпреки покачващия се брой заразени, той даваше страната ни за пример за добра реакция.

Близо месец той отказваше да въведе нов локдаун с мотива, че „работата носи свобода“ и игнорираше факта, че страната ни бавно, но категорично се изкачва до първо място по смъртност в Европа.

Накрая, притисната от фактите, властта се оказа принудена да се съобрази с обстановката и да въведе по-строги мерки. Когато обаче се заговори за икономическа подкрепа на засегнатите Борисов побърза да каже, че колкото и всичко да ни е наред, България все още не е Германия.

Братска любов

Втората голяма тема през месеца бе ветото, което страната ни наложи върху стартирането на преговорния процес за членство на Северна Македония. След близо 3-годишно боксуване по въпросите за общата история, България тропна по масата и показа на братята македонци, че пътят към Брюксел минава през добрите отношения със София.

Традиционно най-активен по темата бе лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, за когото македонският премиер дори заяви „Аман, брате, не може да обичаш толкова Македония!“.

Българският политик на няколко пъти заяви, че този път Северна Македония най-накрая е разбрала, че България не се шегува с исканията си.

Попарените надежди на Скопие отприщиха вълна от негативни коментари и демонстрации  по адрес на България и родните ни политици. Обиди, език на омразата, задочни спорове и вандалски прояви белязаха отношението между братята българи и македонци.

Сюжет, достоен за „Оскар“

В събота Европа осъмна с един впечатляващ разказ за политика, компроматни войни и една красива жена. Това не е най-новият холивудски филм, а история, в която главно действащо лице е българският премиер Бойко Борисов.

Пред авторитетния германски вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) Борисов коментира скандалните снимки от спалнята, както и личния си живот. Именно в това интервю той признава, че е жертва на фатална жена, с чиято помощ като по учебник на КГБ са скалъпени компроматите срещу него. Една истинска Мата Хари е успяла да внесе в дома на премиера пачки с банкноти от 500 евро и златни кюлчета...оттам нататък знаете какво се случва.

И докато цяла Европа следи с интерес случващото се в спалнята на Борисов, у нас вече се говори, че премиерът трябва да получи „Оскар“ не само за тази му роля, а за цялостно творчество. Предложението дойде от бизнесмена Пламен Бобоков, който дори предположи, че Борисов вече не иска да участва в чужди постановки, а сам да режисира случващото се.

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама