Канада планира разширение на критериите за осъществяване на медицински асистирана смърт, което да влезе в сила през месец март 2024г. Предвижда се корекциите позволяват на хора с психически заболявания също да имат възможност за подобен избор.
Идеята за асистираната смърт първоначално се разпространява в Канада посредством съдилищата, след постановление на Върховния съд. В него се завява че забраната на асистирано самоубийство лишава канадците от тяхното достойнство и автономия. Така през 2016г. се легализира евтаназията за хора с терминални заболявания.
Практиките, известни като MAiD от 2021 г. обхващат и хората с нелечими болести. Приемането на новата разпоредба идва след множество ожесточени дебати и противоречиви предложения. Въвеждането ѝ предвижда да превърне страната в една от най-развитите в света, по отношение на узаконените дейности за прилагане на медицинска помощ при смърт.
Източник: Wikipedia
На фона на това в общественото пространство все още съществуват опасения, че канадската здравна система не е подготвена да се справя със сложните случаи. Голяма част от споровете се съсредоточават върху ,,неизлечимостта“ на психичното заболяване и неговата оценка. В тази светлина Канадската асоциация за психично здраве предупреждава, че ,,не е възможно“ да се определи дали даден случай на психично заболяване е нелечим и категорично се противопоставя на предстоящите разширения на закона.
Защо ни е важно?
Държавите, които разрешават евтаназията и асистираното самоубийство, се различават по начина, по който администрират и регулират практиките.
От канадските пациенти например не се изисква да са изчерпали всичките алтернативи за лечение, какъвто е случаят в Белгия и Холандия. Също така Канада е единствената страна, която позволява на медицинските сестри, а не само лекарите, да слагат край на живота на пациентите.
Медицинските власти в двете най-големи провинции, Отава и Квебек, изрично инструктират лекарите да не посочват в смъртните свидетелства, ако хората, са починали от евтаназия.
Сега канадските законодатели изглеждат решени да превърнат страната си в световен лидер по отношение на достъпа до медицинска помощ при смърт (MAiD). Постепенно това подтиква и самите канадци да осъзнаят, че MAiD служи за поставяне на милостив край на безкрайните страдания от неизлечима болест.
Но като се има предвид подходът на Канада към здравеопазването, MAiD представлява и неизбежен конфликт на правителството спрямо финансовите интереси на медицинските лица. Осъществяването на процедурата за асистирана смърт изисква по-малко средства в сравнение с други клинични практики.
Снимка: PIXABAY/ElasticComputeFarm
Това кара дебатите за MAiD да се изместят далеч отвъд темите за неизбежната смърт, непоправимото страдание или неконтролируемата болка.
Пред света Канада не веднъж е изтъквала, че е либерална и толерантна, но това, което се случва с асистирана смърт, предполага, че може да има по-тъмна страна на действителността. В епоха, в която се признава правото на достойна смърт, правото на достоен живот остава под въпрос вследствие действията на държавата.
Добави коментар