България спечели сребро от първенството на Югоизточна Европа по футбол за журналисти

16:28, 19 окт 19 / Спорт 25 1816 Шрифт:

България спечели сребърните медали на първенството на Югоизточна Европа по футбол за журналисти в Шиофок, Унгария.

Българският национален отбор за журналисти стартира с успех над Северна Македония с 3:1, надигра домакините от Унгария с 2:0 и завърши наравно с Босна и Херцеговина 2:2 в груповата фаза на надпреварата. В полуфинала родната селекция се наложи над Черна гора с 3:1, а във финала отстъпи на Молдова с 2:3. Третото място спечели Черна гора.

На първенството през 2019 г. България бе в състав Мартин Томанов (Sportal.bg), Йордан Кроснаков (Sportal.bg), Георги Славчев (Нова тв), Георги Георгиев (Нова тв), Петър Мисов (bTV), Светлин Йочев (TV+), Владимир Стоянов ("България днес") и Найден Тодоров ("24 часа").

Българските журналисти са трикратни шампиони от осем издания на първенството за купата, носеща името на големия Николай Колев-Мичмана.

България спечели и приза за "Най-добър играч" за 2019 г., който бе заслужен от Светлин Йочев. Купите и медалите бяха връчени от унгарската легенда в спорта, трикратният олимпийски и световен шампион от големия отбор на Унгария по водна топка Гергели Киш.

В Шиофок се проведе и 8-ият Конгрес на Асоциацията на спортните журналисти от Югоизточна Европа (SEESJA). През февруари 2020 г., отново в Унгария, но в Будапеща, ще се проведе 83-ият Конгрес на Международната асоциация на спортните журналисти (AIPS). Преди него е и церемонията за връчването на световните награди за спортна журналистика - AIPS Sport Media Awards, като България има седем номинации в различните категории.