"Тренд": Всеки четвърти хвърля разделно отпадъци

16:35, 13 мар 18 25 437 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Само 4% от българите са направили големи промени в навиците си, които да помогнат за опазването на околната среда. Малко над една четвърт декларират, че рециклират отпадъци. Две трети от българите са разтревожени по отношение на замърсяването на въздуха и питейната вода.

Това сочат данни от проучването на изследователски център “Тренд” по поръчка на вестник “24 часа” за нагласите на българите по екологични теми.

Мнозинството българи са на мнение, че в последните години няма промяна в околната среда в населеното място, където живеят – 46%. 14% посочват, че в последните години има подобряване в тази посока, а 27% - че се влошава състоянието на околната среда.

23% от българите очакват състоянието на околната среда в следващите 5 г. да се подобри, там, където живеят. 19% очакват да бъде по-лошо. Младите хора са в по-голяма степен оптимисти за сметка на по-възрастните.

40% от българите посочват, че въздухът в последните 10 г. в тяхното населено място е станал по-мръсен. Също толкова са тези, които посочват, че не се е променил (41%). Малко над две трети от живеещите в столицата посочват, че въздухът е станал по-мръсен в последните 10 г.

В проучването бяха заложени няколко индикатора, по които да се измери степента на тревожност на българите по темата за околната среда. 64% се тревожат за замърсяването на въздуха, а 63% - за замърсяването на питейната вода. Висока степен на тревожност се отчита и по отношение на замърсяването на реките - 65%. В малките населени места такива притеснения изразяват 70% от живеещите там. Две трети от българите посочват, че се тревожат и от замърсяването на почвите.

Най-нисък дял на тревога се отчита по отношение на свлачищата - 39%.

Най-висок процент от хората посочват, че се тревожат за обезлесяване (сеч) и измиране на горите – 73%.

Близо половината от българите (47%) посочват, че смятат себе си по-скоро за природозащитници, докато 30% са на обратното мнение. Тук трябва да имаме предвид и престижността да определиш себе си като човек, който пази природата, което неминуемо повишава отговорите на природозащитниците, без те реално да правят определени стъпки в посока на опазването на природата. Хората с висше образование в най-голям дял определят себе си като природозащитници.

Когато говорим по темата за опазването на околната среда, е важно да имаме предвид и вземането на лични решения и действия на всеки отделен човек. Едва 4% от българите споделят, че генерално са променили навиците си, за да помогнат за опазването на околната среда. Мнозинството - 45% посочват, че са се промеунили в тази насока съвсем малко а 37% - никак.

26% декларират, че рециклират отпадъци. Това са по-млади и по-образовани хора.

Мнозинството (68%) не рециклират отпадъци. Тук, разбира се, трябва да имаме предвид и нивото на възможностите за рециклиране на отпадъци. 22% от българите посочват, че купуват и биоразградими продукти.

72% посочват, че ползват енергоспестяващи крушки.

Две трети от българите спестяват вода. Данните показват, че това са в най-големи дялове по-възрастните хора, и трябва да имаме предвид хипотезата, че това се прави по-скоро от финансова, а не от екологична гледна точка.

Изследването е представително за пълнолетното население на страната и е проведено сред 1004 пълнолетни български граждани по метода “лице в лице”. Теренът на проучването е осъществен между 1 и 8 февруари 2018 г.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама