Екатерина Захариева: Страните от Западните Балкани не са заден двор на Европа

13:53, 16 фев 18 / Политика 25 454 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Страните от Западните Балкани не са заден двор на Европа, те са сърцето на Европа и не е от интереса нито за тях, нито за страните-членки на ЕС да има страни, които са изолирани от процеса на европейската интеграция. Това заяви българският външен министър Екатерина Захариева на съвместна пресконференция с върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Федерика Могерини по време на закриването на срещата "Гимних" в София, съобщи БНТ.

Захариева точни, че неформалната обстановка на срещата позволява повече честност и начертаване на по-далечен план и перспективи за политиките на ЕС, свързани с външната политика и сигурнността. Тя уточни, че както и стратегията за Западните Балкани подчертава, е необходимо максимално сътрудничество във всичките сфери със страните от Западните Балкани и особено в сигурността и отбраната.

"На днешната среща имахме възможност да обсъждим сферите на действие със страните от Западни Балкани и Турция и да се съгласим, че бихме искали да видим по-силно участие и ангажимент от тяхна страна в мисиите на ЕС, но също така по-силен ангажимент и участие от нас в създаване на капацитет, в подпомагане и създаване на работещи институции в подпомагане на тяхното икономическо развитие", допълни външният ни министър.

Тя заяви още, че вчера външните министри са обсъждали представената от Комисията Стратегия за Западните Балкани.

"Това, което е много важно в тази стратегия, е че тя е много всеобхватна, дългосрочна. В същото време тя е честна стратегия, защото не създава нереалистични очаквания и не прави никакви компромиси по отношение на нашите изисквания и критерии. Но в същото време е много конкретна, защото начертава шест сфери на действие с много основни инициативи, които ще приближат страните от Западни Балкани към пълноправно членство на ЕС", каза Захариева.

Тя заяви, че част от участниците смятат, че посочването на дата е нещо, което може да демотивира, а други считат, че датата трябва да е по-скорошна.

"Но както и двама комисари подчертаха, а същото е мнението на България, считаме, че тази дата е хоризонт и тя дава големи възможности. който е готов по-рано с условията - да бъде приет. Но в никакъв случай не не означава от друга страна, че настъпвайки на тази дата, ние ще направим компромис с условията, които са ясни за всички", допълни министър Захариева.

Това, което е много важно според нея и е било подчертано от всички колеги, е че страните от Западните Балкани, не са заден двор на Европа, а те са сърцето на Европа и не е от интерес нито за тях нито за страните- членки на ЕС да има така наречените сиви или черни дупки или страни, които са изолирани от процеса на европейската интеграция.

От своя страна Федерика Могерини, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, заключи, че срещата, макар неформална, в никакъв случай не е била по-малко важна. 

"Днес традиционно обменихме идеи с държавите-кандидатки, вниманието беше насочено към сътрудничество в сферата на сигурността и отбраната. Много ползотворно беше това, че обменихме мнения, по-конкретно по общите усилия, които полагаме с цел преодоляване на предизвикателствата, пред които сме изправени всички в сферата на сигурността - борба с радикализацията, обмен на информация за завръщащи се чуждестранни бойци, информация за европейските мисии, които се провеждат в тази част на света", съобщи Могерини.

Усилията, които ЕС полага в сферата на сигурността, са важен елемент от нашата съвместна дейност, обясни Могерини. Нещо, с което и страните-кандидатки трябва да бъдат наясно, защото те се подготвят да се присъединят към нас, допълни тя.

Най-важно беше обсъждането по Западните Балкани - това е и един от основните приоритети на Българското председателство, приоритет, който и ние споделяме, коментира Могерини. Тя обясни, че срещата е била първата възможност за министрите на държавите-членки да обсъдят стратегията за Западните Балкани, която беше представена миналата седмица в Страсбург.

По врема на срещата министрите е бил проведен дебат по темата Сирия. "Виждаме, че на място ситуацията става все по трудна. Все още ситуацията остава драматаична, ЕС продължава да обръща голямо внимание на конфликта и на основните му елементи, които ще бъдат в центъра на вниманието на следващата ни конференция, съвместно с Обединените нации", обясни Могерини и допълни, че в Брюксел ще се проведе втора конференция, посветена на Сирия.

По време на тази конференция се разбра, че вниманието ще бъде насочено основно към два аспекта - първо, хуманитарната подкрепа за сирийците и в страната, и в съседните държави, и вторият аспект - подкрепата на ООН за политическия процес в Женева. "Според нас това е единственият начин да се започне реален политически преход в страната, така че Сирия да стане дом на всички сирийци, да се запази многообразието в обществото и да се противопоставяме на Ислямска държава", смята Могерини.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама