Лидерите на ЕС подписаха нова Римска декларация: Европа е нашето общо бъдеще

14:49, 25 мар 17 / Свят 25 251 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Лидерите на 27-те членки на ЕС, с изключение на Великобритания, подписаха нова декларация, 60 години след Римския договор, поставил началото на общността, предаде БГНЕС. В нея държавите от блока се обединяват около вярването „Европа е нашето общо бъдеще“ в един променящ се свят и поеха ангажимента за още по-тясно сътрудничество, макар и в отсъствието на Обединеното кралство.

Документът за първи път прокламира т.нар. „Европа на различни скорости“. Това означава, че отделните държави в състава на ЕС могат да участват в различни подсъюзи, в зависимост от това до каква степен искат да бъдат интегрирани в съюза.

Това от своя страна породи опасения в източноевропейските държави, сред които и България, че те могат да останат на заден план при вземането на важни решения.

Във времето на редица кризи, свързани с миграцията, икономиката, тероризма, популизма, а и „Брекзит“ председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова за лидерство.

"Докажете, че сте днес лидерите на Европа, че можете да се грижите за това велико наследство от героите на европейската интеграция преди 60 години", заяви бившият полски премиер Туск.

Той заяви, че ЕС трябва да погледне назад към своите основни принципи, а не да се разсейва от спорните планове.

Туск направи лична бележка като в речта си, като каза: "Аз съм роден точно преди 60 години, така че съм на същата възраст като на европейската общност".

Италианският министър-председател Паоло Джентилони от своя страна заяви, че „сме имали 60 години мир в Европа и дължим това на смелостта на нашите бащи-основатели.

"След неотдавнашните кризи, трябва да започнем наново. Имаме сили за това“, каза още той.

Френският президент Франсоа Оланд изрази увереност, че днешното послание от Рим към света е „Ние сме по-силни заедно“. Германският канцлер Ангела Меркел пък приветства днешната среща като „Велик ден за Европа“.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер подписа декларацията с думите: „Изправени сме пред трудни предизвикателства, но те не са сравними с тези, с които са се сблъсквали нашите бащи“.

Гърция беше ключова страна по одобрението на документа, като настоя в него да има клауза за социалните помощи. Полският премиер Беата Шидло се съгласи да подпише в последния момент, въпреки неодобрението си към „Европа на различни скорости“.

Междувременно за днес са планирани демонстрациите на близо 30 000 протестиращи през деня, разделени в про- и анти-Европа настроения.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама